Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dane gospodarcze

Mniej zamówień w niemieckich fabrykach

Adobe Stock
Wartoœć zamówień złożonych w niemieckich fabrykach spadła na poczštku tego roku po znaczšcym wzroœcie pod koniec ubiegłego. W styczniu zamówienia spadły o 3,9 proc. po zwyżce o 3 proc. w poprzednim miesišcu. To największy spadek tego wskaŸnika od roku i wiele większy niż prognozowali ekonomiœci. W stosunku rocznym zamówienia wzrosły o 8,2 proc.

Ta ostatnia informacja podana przez Ministerstwo Gospodarki potwierdza, że koniunktura w Niemczech nadal jest bardzo dobra, aczkolwiek kilka najnowszych raportów wskazywało na lekkie osłabienie wzrostu. Mniejsze było w lutym zaufanie przedsiębiorców, a PMI dla przemysłu i usług spadł z siedmioletniego maksimum.

W styczniu zamówienia na towary konsumpcyjne wzrosły o 2,4 proc., głównie w strefie euro. Spadły natomiast zamówienia na dobra inwestycyjne, również dlatego, że dużo wielkich zamówień w tym segmencie było w grudniu.

Carsten Brzeski, ekonomista z ING-Diba we Frankfurcie, uważa, że nie ma powodów do pesymizmu z powodu miesięcznych danych, bo z natury sš one zmienne. – Przy zdrowych fundamentach, wypełnionych ksišżkach zamówień i małych zapasach niemieckiemu przemysłowi nie grozi żadne osłabienie w najbliższym czasie – powiedział Brzeski.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL