– Musimy myśleć o tym, co jest nie do pomyślenia, czyli o restarcie Europy. To oznacza, że musimy być kreatywni. Ale aby być kreatywnym, należy najpierw coś zniszczyć – stwierdził Jürgen Stark w wywiadzie dla „Daily Telegraph". Otwarcie przyznał, że takie kraje jak Włochy lepiej radziłyby sobie poza strefą euro, a posiadanie własnej waluty dałoby im możliwość poprawy konkurencyjności gospodarki poprzez dewaluację. Jego zdaniem dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie nowego bloku walutowego, którego rdzeń stanowiłyby Niemcy i Francja. Do tej nowej unii miałaby należeć również grupa mniejszych państw, np. Austria i Finlandia.

Stark był głównym ekonomistą Europejskiego Banku Centralnego w latach 2006–2012. Zrezygnował z tej funkcji, gdyż nie zgadzał się z luźną polityką pieniężną prowadzoną przez EBC. Obecnie uważa, że wsparcie udzielane przez bank centralny w postaci zakupów obligacji rządowych zniechęca państwa strefy euro do przeprowadzania reform strukturalnych.

Wyraźny problem z reformami podyktowanymi jej przez UE i MFW wciąż ma Grecja. Najbliższe posiedzenie Eurogrupy (ministrów finansów państw strefy euro), zaplanowane na 6 lutego, może upłynąć pod znakiem ostrego sporu pomiędzy greckim rządem a tą instytucją. Na zeszłotygodniowym posiedzeniu Grecja była mocno krytykowana za opóźnienia w cięciu emerytur i podwyżkach podatków. Grecki premier Aleksis Cipras broni się, że stan greckich finansów publicznych się poprawia i nie ma powodu, by jeszcze mocniej zaciskać pasa. Przegląd i ocena greckich reform przeprowadzane przez unijnych ekspertów miały się zakończyć w grudniu, ale wciąż trwają. Bez ich zakończenia nie będzie możliwe odblokowanie kolejnych pożyczek pomocowych dla Grecji.

Tymczasem z poufnego raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że nawet jeśli Grecja drobiazgowo wdrożyłaby podyktowane jej reformy fiskalne, to wciąż miałaby problemy z długiem. W okolicach 2030 r. jej dług publiczny „eksplodowałby". Eksperci MFW wskazują więc, że konieczna jest kolejna restrukturyzacja greckiego długu, by program pomocowy zakończył się sukcesem.