Wzrost cen żywności hamuje. Nowy trend?

W grudniu inflacja wyhamowała za sprawą spadku cen paliw i wolniejszego wzrostu cen żywności. To może być początek trendu.

Aktualizacja: 16.01.2018 07:24 Publikacja: 15.01.2018 20:00

Wzrost cen żywności hamuje. Nowy trend?

Foto: Fotolia

Jak podał w poniedziałek GUS, indeks cen konsumpcyjnych (CPI), podstawowa miara inflacji w Polsce, wzrósł w ostatnim miesiącu ub.r. o 2,1 proc. rok do roku. To odczyt minimalnie wyższy, niż wynikało z tzw. szybkiego szacunku sprzed dwóch tygodni (2 proc.), ale wyraźnie niższy od listopadowego, gdy CPI wzrósł o 2,5 proc. rok do roku.

To w dużej mierze efekt zniżki cen na stacjach benzynowych o 1,3 proc. rok do roku, po zwyżce o 4,7 proc. w listopadzie, oraz wolniejszego wzrostu cen żywności. W grudniu sięgnął on 5,8 proc. rok do roku w porównaniu z 6,5 proc. w listopadzie. Na pierwszy rzut oka to niewielka różnica, ale prawdopodobnie wyznacza zmianę trendu. Wzrost cen dóbr i usług w tej kategorii przyspieszał systematycznie od października 2016 r., a w listopadzie był największy od jesieni 2011 r. – W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego spadku dynamiki cen żywności oraz paliw przy umiarkowanym wzroście inflacji bazowej (nieobejmującej cen energii i żywności – red.). W efekcie prognozujemy, że inflacja w 2018 r. zmniejszy się do 1,7 proc. z 2,0 proc. średnio w 2017 r. – napisał w komentarzu do poniedziałkowych danych Jakub Olipra z banku Credit Agricole. Ekonomiści tej instytucji przewidują, że w II połowie br. ceny żywności mogą nawet zacząć spadać.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Dane gospodarcze
Gospodarka USA rozczarowała. Słaby wzrost PKB w pierwszym kwartale
Dane gospodarcze
Lepsze nastroje w niemieckiej gospodarce. Najgorsze już minęło?
Dane gospodarcze
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe
Dane gospodarcze
Mniejsza szara strefa. Ale rynku alkoholi to nie dotyczy
Dane gospodarcze
GUS: płace wciąż rosną. Z zatrudnieniem nie jest tak dobrze