Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dane gospodarcze

Polska gospodarka w rozkwicie

123RF
Polska gospodarka urosła w 2017 r. o 4,6 proc., najbardziej od 2011 r. – oszacował wstępnie GUS. Na podstawie tych danych ekonomiœci szacujš, że w samym IV kwartale tempo wzrostu PKB mogło dojœć nawet do 5,5 proc. rok do roku. To byłby wynik najlepszy od dekady.

W 2016 r. PKB Polski urósł o 2,9 proc. Ankietowani przez „Rzeczpospolita” pod koniec 2017 r. ekonomiœci szacowali przeciętnie, że wzrost PKB przyspieszył do 4,4 proc. PóŸniej, po danych dotyczšcych kondycji gospodarki w grudniu, większoœć swoje szacunki zrewidowała do 4,5 proc. 

Jak wynika z danych GUS, głównym motorem wzrostu polskiej gospodarki była w ub.r. konsumpcja. Spożycie w sektorze gospodarstw domowych zwiększyło się o 4,8 proc., po 3,9 proc. w 2016 r. Tak szybko poprzednio rosło w 2008 r. W efekcie wzrost konsumpcji dołożył do wzrostu PKB aż 2,8 pkt proc.

Inwestycje zwiększyły się o 5,4 proc., po załamaniu o 7,9 proc. rok wczeœniej. W efekcie podbiły wzrost PKB o 1 pkt proc.

Bioršc pod uwagę to, że inwestycje zaczęły rosnšć na dobre dopiero w III kwartale ub.r. (wtedy zwiększyły się o 3,3 proc. rok do roku), całoroczny wynik sugeruje, że w IV kwartale nad Wisłš rozpoczšł się inwestycyjny boom. Ekonomiœci szacujš, że pod koniec roku tempo wzrostu inwestycji mogło być dwucyfrowe.

Zaledwie 0,1 pkt proc. do wzrostu PKB dodały wyniki handlu zagranicznego. Rok wczeœniej tzw. eksport netto podwyższył dynamikę PKB aż o 0,7 pkt proc. 2017 r. przyniósł jednak szybszy wzrost importu w zwišzku z solidnie rosnšcš konsumpcjš i odbiciem inwestycji.

W tym roku, jak przewidywali ekonomiœci miesišc temu, gospodarka Polski urosnšć ma o 3,9 proc. Ostatnio jednak te prognozy były często rewidowane w górę. A bioršc pod uwagę to, że w IV kwartale gospodarka jeszcze przyspieszała, można oczekiwać kolejnej fali rewizji prognoz.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL