Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dane gospodarcze

Światowe giełdy bijš rekordy po danych o chińskim handlu

Bloomberg
Dane o chińskim eksporcie i imporcie wprawiły giełdy w optymistyczny nastrój. Państwo Œrodka wcišż rozwija się dobrze.

Chiny ogłosiły wczoraj wyniki swojego handlu zagranicznego za wrzesień. Dane te wprawiły giełdowych inwestorów w znakomity nastrój, gdyż przekroczyły oczekiwania, szczególnie te dotyczšce importu.

Eksport Państwa Œrodka wzrósł we wrzeœniu o 8,1 procent w stosunku rocznym (w sierpniu było to 5 procent), a import o 18,7 procent (13,5 procenta w sierpniu). To znakomity wynik œwiadczšcy, zdaniem analityków o solidnych podstawach zarówno chińskiej, jak i œwiatowej gospodarki. Co prawda wzrost eksportu był nieznacznie poniżej oczekiwań, ale wcišż był duży. Import natomiast zaskoczył pozytywnie wszystkich.

Zdaniem chińskich władz, eksport i import rosnš zarówno dzięki poprawie stanu gospodarki na œwiecie, jak i w Chinach.

Rekord pobiła też nadwyżka Chin w handlu z USA. Państwo Œrodka miało we wrzeœniu 28,08 miliarda dolarów nadwyżki w obrotach z największš gospodarkš œwiata. Razem, w okresie od stycznia do wrzeœnia uzbierało się już 195,54 miliarda dolarów nadwyżki. Wyniki te mogš być trudne do zgryzienia dla Donalda Trumpa – prezydent USA od dawna narzeka na nierównowagę w bilansie handlowym obu krajów.

Dane o chińskim handlu uszczęœliwiły natomiast inwestorów giełdowych w Azji. Większoœć azjatyckich giełd wywindowała swoje indeksy na poziom 10-letniego rekordu, a japoński Nikkei zanotował nienotowany od 21 lat poziom 21 155 punktów.

Przy okazji Chińczycy ujawnili, jak informuje „The Guardian”, że stosujš sankcje przeciwko Korei Północnej. Chiński import z tego kraju dosłownie się załamał spadajšc o 38 procent, a i eksport szybko maleje notujšc spadek o 6,7 procenta.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL