Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dane gospodarcze

Wielka Brytania: Rosnš płace, ale inflacja szybciej

Fotorzepa/ Urszula Lesman
Spadek wydatków konsumpcyjnych Brytyjczyków utrzymywał się przez całe pierwsze półrocze, bo największa od czterech lat inflacja zmniejszyła pracownicze dochody.

Płace wzrosły w minionych trzech miesišcach o 2,1 proc. w stosunku rocznym, ale wolniej niż windowany przez spadek kursu funta wzrost cen. W rezultacie realne dochody spadły o 0,5 proc. w stosunku rocznym – poinformował w œrodę Krajowy Urzšd Statystyczny. Ale większy od prognozowanego wzrost płac i dalszy spadek bezrobocia poprawiły notowania funta o 0,2 proc. do euro i do dolara i brytyjska waluta odbiła się od poziomu najniższego od paŸdziernika.

W minionych trzech miesišcach powstało na Wyspach 125 tys. miejsc pracy, a stopa bezrobocia spadła do 4,4 proc. i jest najniższa od 1975 r. Poziom równowagi na rynku pracy wyznaczony przez Bank Anglii wynosi 4,5 proc. Liczba bezrobotnych przypadajšcych na jedno wolne miejsce pracy też jest rekordowo niska i wynosi 1,9.

Spadek bezrobocia wcišż nie przekłada się jednak na presję płacowš, co ekonomistów z banku centralnego przyprawia o ból głowy. Spadek wydatków konsumpcyjnych spowodował spowolnienie wzrostu gospodarczego w pierwszym półroczu i ekonomiœci przewidujš, że w całym bieżšcym roku PKB zwiększy się o 1,5 proc., po 1,8 w 2016 r. i jeszcze gorzej może być w przyszłym roku.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL