Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dane gospodarcze

Klawe życie w Rosji (nie całej)

Pixabay
Rosja wreszcie wychodzi na plus. W pierwszym półroczu PKB zyskał 1,7 proc. Jednak wcišż spadajš obroty w handlu detalicznym i co ma z tym zwišzek - dochody Rosjan.

Resort gospodarki Rosji opublikował dane za pierwszy kwartał. Przemysł zyskał 2 proc. w ujęciu rocznym. Tutaj wynik wycišgnęła branża wydobywcza (+3,5 proc.) i przemysł przetwórczy (+ 1,2 proc.).

Na razie nie przekłada się to na sytuację samych Rosjan, których dochody spadajš od 2014 r. Obywatele federacji zawdzięczajš to agresywnej polityce własnego rzšdu, która wywołała sankcje Zachodu, a kryzys pogłębiło jeszcze embargo na zagranicznš żywnoœć wprowadzone przez Kreml w sierpniu 2014 r. Spowodowało ono ogromny wzrost cen; niektóre towary podrożały o ponad 50 proc. Dopiero w lipcu tego roku po raz pierwszy zanotowano deflację.

To wszystko miało wpływ na dochody Rosjan. Spadały one o œrednio 10 proc. rocznie. W tym roku (I półrocze) spadek znacznie wyhamował do 1,4 proc. Œrednia nie oddaje jednak rzeczywistej sytuacji mieszkańców Rosji.

Jak policzyła agencja RIA Rating, realne dochody obywateli wzrosły tylko w 20 na 70 regionów Rosji. Na czele pod względem œrednich zarobków sš syberyjskie eldorada ropy, gazu i diamentów - niegdyœ centra niewolniczej pracy sowieckiego gułagu.

W okręgu jamało-nienieckim œrednia płaca to 91,9 tys. rubli (5620 zł), czyli o 7 proc. więcej niż rok temu. Na drugiej pozycji odległa, bezludna i zasobna w złoto Czukotka - 90,1 tys. rubli. W Moskwie œrednie zarobki to 78,5 tys. rubli (4800 zł). W obwodzie magadańskim 69,4 tys. rubli a na Sachalinie - 68 tys. rubli. Dobrze zarabia się w Chansy-Mansyjsku bogatym w ropę i gaz i na wulkanicznej Kamczatce. W Jakucji z największymi terenami diamentonoœnymi i najmniejszš liczbš mieszkańców na kilometr kwadratowy (0,5 osoby) zarobki œrednie wzrosły o 5,1 proc. do 59,5 tys. rubli.

Głodowe płace sš natomiast na Kaukazie — rosyjskim centrum nielegalnej produkcji alkoholu. W Inguszeti jest to 21,4 tys. rubli (1311 zł), a w Czeczenii, gdzie w luksusy opływa klan Kadyrowów - 22,6 tys. rubli.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL