Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dane gospodarcze

Budownictwo w rozkwicie

Fotorzepa, Robert Wójcik
Produkcja przemysłowa zwiększyła się w lipcu o 6,2 proc. rok do roku, wyraŸnie poniżej oczekiwań ekonomistów. Za to produkcja budowlano-montażowa skoczyła aż o 19,8 proc. rok do roku, najbardziej od stycznia 2012 r.

Ankietowani przez „Rzeczpospolitš” ekonomiœci przeciętnie spodziewali się, że w lipcu produkcja sprzedana przemysłu zwiększy się o 8,4 proc. rok do roku, po 4,5 proc. w czerwcu. Przemawiał za tym m.in. układ kalendarza: czerwiec w br. liczył mniej dni roboczych, niż przed rokiem, lipiec zaœ tyle samo.

Jednoczeœnie ekonomiœci przeciętnie szacowali, że produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w lipcu o 13,3 proc. rok do roku, po 11,6 proc. w czerwcu. Opublikowane w pištek przez GUS dane okazały się wyraŸnie lepsze. To sugeruje, że wzrost inwestycji, który prawdopodobnie rozpoczšł się już w II kwartale, w bieżšcym kwartale wyraŸnie przyspieszył.

Sprzedaż detaliczna w lipcu zwiększyła się, liczšc w cenach stałych, o 6,8 proc. rok do roku, po zwyżce o 5,8 proc. w czerwcu. To wprawdzie odczyt nieco niższy, niż oczekiwali przeciętnie ekonomiœci (7 proc.), ale trudno uznać to za niepokojšcy sygnał. Sprzedaż detaliczna liczona jest jedynie w sklepach zatrudniajšcych co najmniej 10 osób. WskaŸnik ten nie oddaje więc dynamiki dużej częœci wakacyjnych wydatków.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL