Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dane gospodarcze

#RZECZoBIZNESIE: Andrzej S. Bratkowski: Nie jesteśmy liderem, ale cišgle w czołówce

tv.rp.pl
2,5 proc. wzrostu PKB na tle Europy to i tak nie jest strasznie Ÿle – mówi Andrzej S. Bratkowski, były wiceprezes NBP i były członek Rady Polityki Pieniężnej, goœć programu Pawła Rożyńskiego.

- Nie jest wykluczone, że przyspieszenie gospodarcze, które widzieliœmy w IV kw. się utrzyma, ale moim zdaniem jest to mało prawdopodobne – prognozował Bratkowski.

Zaznaczył, że w dalszym cišgu mamy do czynienia z dużš niepewnoœciš, która powoduje, że nie można liczyć na wyraŸnie przyspieszenie aktywnoœci inwestycyjnej.

- Jest ryzyko, że strefa euro może nie wytrzymać. Sš też ryzyka krajowe. Jeżeli wicepremier mówi, że sprawiedliwoœć jest ważniejsza niż prawo, to nie wiemy jakie reguły gry obowišzujš i będš obowišzywały – mówił goœć.

Ocenił, że jeżeli chodzi o konsumpcję, to efekt 500+ wygaœnie w połowie tego roku.

Wzrost gospodarczy Polski w 2017 r Bratkowski prognozował między 2,5 a 3 proc. wzrostu PKB. - To jest podstawowy scenariusz przy założeniu, że nie mamy do czynienia z bardzo silnymi zaburzeniami z zewnštrz – mówił.

- 2,5 proc. wzrostu na tle Europy to i tak nie jest strasznie Ÿle – dodał.

Goœć zaznaczył, że już nie jesteœmy liderem, który zostawił wszystkich w tyle, ale jesteœmy w czołówce peletonu. - Europa Centralna może liczyć na trochę szybszy wzrost gospodarczy niż stara Unia Europejska – tłumaczył.

Ocenił, że silny skok inflacji był zwišzany z czynnikami jednorazowymi. - To były np. złe warunki atmosferyczne na południu Europy i wzrost cen importowanych warzyw. Zadziałał też efekt bazy – wyjaœnił.

Bratkowski prognozował, że nie należy spodziewać się jakiegoœ wielkiego wzrostu inflacji. - Jeżeli nasz bank centralny nie zacznie podnosić stóp procentowych w tym roku, to raczej nie uda mu się utrzymać inflacji w korytarzu – ocenił.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL