Tak uważa Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (C-290/14), który dzisiaj wypowiedział się w kwestiach związanych z  dyrektywą w sprawie powrotów nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich ( 2008/115/WE; dalej dyrektywa w sprawie powrotów). Ustanawia ona obowiązujące we wszystkich państwach członkowskich zasady wydalania nielegalnych imigrantów z krajów nienależących do UE.

Sprawa trafiła na wokandę Trybunału na skutek pytania prejudycjalnego włoskiego sądu. Rozpatrywał on sprawę Skerdjana Celaja, obywatela Albanii, który przyjechał nielegalnie do Włoch, skąd został wydalony otrzymując przy okazji trzyletni zakaz wjazdu na terytorium tego kraju. Po kilku tygodniach znów był nielegalnie we Włoszech.

Prokuratura wszczęła przeciwko Celajowi postępowanie karne. Przed Tribunale di Firenze (sądem we Florencji), domagała się wymierzenia mu kary 8 miesięcy pozbawienia wolności. Miała do tego podstawy, bo włoski przepis karny przewiduje, że obywatel państwa trzeciego, który wjechał nielegalnie na terytorium Włoch wbrew zakazowi wjazdu, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat czterech. Sąd włoski zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy włoski przepis nie jest sprzeczny z dyrektywą w sprawie powrotów.

Trybunał stwierdził, że co do zasady, dyrektywa w sprawie powrotów nie stoi na przeszkodzie takiemu uregulowaniu prawa krajowego, które kwalifikuje kolejny nielegalny wjazd obywatela państwa trzeciego z naruszeniem zakazu wjazdu jako występek i przewiduje za to sankcje karne, w tym karę pozbawienia wolności. Warunek: uregulowanie takie nie może zagrażać realizacji celów dyrektywy i brak jest uzasadnionego powodu przemawiającego przeciwko powrotowi.

- Dyrektywa w sprawie powrotów nie stoi również na przeszkodzie temu, by sankcje karne były wymierzane zgodnie z przepisami krajowymi, z poszanowaniem praw podstawowych oraz, w stosownym przypadku, konwencji genewskiej, nielegalnie przebywającym obywatelom państw trzecich, którzy ponownie wjeżdżają na terytorium państwa członkowskiego z naruszeniem wydanego wobec nich zakazu wjazdu.