Na zaproszenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, HFPC przedstawiła swoje uwagi do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie strzeżonych ośrodków i aresztów dla cudzoziemców.

Kraty w oknach, drut kolczasty

W opinii HFPC projekt przewiduje dwie zasadnicze zmiany w zakresie warunków pobytu cudzoziemców w ośrodkach strzeżonych. Po pierwsze, wprowadza możliwość kwaterowania cudzoziemców w kontenerach o rygorze quasi-więziennym. Po drugie, wprowadza obowiązek montażu krat w oknach pokojów mieszkalnych na terenie strzeżonych ośrodków. Zmiany uzasadnione zostały obecną sytuacją migracyjną Europy i koniecznością zapewnienia dodatkowych pokoi dla cudzoziemców w przypadku ich masowego napływu do Polski.

- Projektowane rozwiązanie jest kolejnym krokiem w stronę coraz bardziej restrykcyjnej polityki migracyjnej i azylowej Polski. – mówi prawniczka HFPC, Marta Górczyńska. - Wbrew treści uzasadnienia projektu, rozporządzenie nie stanowi odpowiedzi na realne wyzwania związane z sytuacją migracyjną w Europie, bo ta w żadnym stopniu nie dotknęła Polski. Liczba osób ubiegających się w Polsce o ochronę międzynarodową jest od lat na tym samym poziomie, a liczba cudzoziemców umieszczanych w ośrodkach strzeżonych wręcz z roku na rok spada – dodaje.

W przedstawionych uwagach HFPC zwraca uwagę, że kwaterowanie cudzoziemców w kontenerach mieszkalnych o quasi-więziennym rygorze prowadzić może do naruszania podstawowych praw tych osób, w tym zwłaszcza praw dzieci i osób wymagających szczególnej opieki, takich jak osoby niepełnosprawne, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby dotknięte traumą czy małoletni bez opieki. Opresyjny charakter kontenerów, wyposażonych w kraty w oknach i ogrodzenie zwieńczone drutem kolczastym, sprawia, że nie jest to odpowiednie miejsce pobytu dla tych osób. Kwaterowanie cudzoziemców w kontenerach może w rezultacie prowadzić do naruszenia prawa UE w zakresie przyjmowania osób ubiegających się o ochronę międzynarodową i warunków detencji cudzoziemców podlegających procedurom powrotowym.

- Główną grupą wnioskodawców, ubiegającą się o udzielenie w Polsce ochrony międzynarodowej, w tym statusu uchodźcy, są od lat rodziny z dziećmi. Trudno zatem doszukać się rzeczywistych powodów, dla których MSWiA podjęło nagle decyzję o konieczności dodatkowego zabezpieczenia ośrodków strzeżonych i kwaterowania cudzoziemców w kontenerach. Odbieramy to raczej jako wyraz manifestacji kierunku polityki migracyjnej obecnego rządu. – dodaje Marta Górczyńska.