Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Cannes 2018

Maja Vitkova z nagrodš ScripTeast

AFP
Cannes 2018: Nagroda ScripTeast dla Mai Vitkovej z Bułgarii. Kasia Adamik i Sandra Buchta z wyróżnieniem.

Już po raz dwunasty podczas festiwalu filmowego w Cannes została przyznana Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieœlowskiego za najlepszy scenariusz z Europy Wschodniej. Tym razem czek w wysokoœci 10 000 Euro i statuetkę autorstwa Adama Fedorowicza zdobyła Maja Vitkova z Bułgarii za projekt „Afrika”.

To drugi fabularny projekt Vitkovej. Jej debiut „Victoria” był pokazywany w głównej selekcji ponad 70 festiwali, m.in.  na Sundance, w Rotterdamie, Karlowach Warach i Busan, zdobywajšc w sumie 10 nagród, a „New Yorker ” wymieniał go wœród pięciu najlepszych filmów 2016 roku. Jurorzy nagrody ScripTeastu w uzasadnieniu swojego werdyktu napisali: „Nagrodzony scenariusz ma  wszystkie cechy, których poszukuje się w tekœcie z tego regionu Europy. Jest zaskakujšcy, nieprzewidywalny i absolutnie zachwycajšcy. Autorce udało się połšczyć wštki utraty, miłoœci i rodziny tak, że będziemy płakać z powodu słaboœci ludzkiej natury i œmiać się z absurdów życia. Wszystko to zostało skomponowane w liryczny, ale przystępny sposób, który obiecuje wspaniałe kinowe przeżycie”.

Nagrodę Specjalnš otrzymał scenariusz „Zima pod znakiem wrony”  Sandry Buchty i Kasi Adamik. W tym przypadku jurorzy swój wybór tłumaczyli: „Scenariusz jest porywajšcym i niezwykle zabawnym opisem  szczególnego momentu w najnowszej historii Europy. Konfrontuje ze sobš tematy złożonych relacji między ludŸmi z różnych kultur i œrodowisk. Autorki zabierajš nas w podróż, która jest częœciowo komiczna, częœciowo surrealistyczna, a przede wszystkim przerażajšca, ponieważ postacie szukajš swojej drogi w czasie rewolucji o wielkich konsekwencjach.

Scenariusz został napisany na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk. Jest to powrót do ważnego momentu polskiej historii, który przez polskie kino nie został jeszcze wyeksploatowany. Akcja „Zimy pod znakiem wrony” toczy się tuż przed i w pierwszych dniach stanu wojennego. Co więcej, jest to próba spojrzenia na tamten czas oczami obcokrajowca. Brytyjskiego profesora psychiatrii, specjalisty od schizofrenii, który przyjeżdża do Warszawy 12 grudnia na kongres naukowy.

W tegorocznej edycji programu brało udział 11 projektów z siedmiu krajów, w tym aż cztery polskie:  poza Adamik i Buchtš nad swoimi sceanariuszami  pracowali  Piotr Domalewski, Arek Biedrzycki i Bartek Konarski oraz Tomasz Mielnik.

Pomysłodawcš ScripTeastu jest Dariusz Jabłoński, warsztaty organizowane sš przez Niezależnš Fundację Filmowš przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

Przez 12 lat  do programu zakwalifikowało się aż 54 polskich autorów z 40 projektami, wœród nich byli m.in.  Kinga Dębska, Maciej Dutkiewicz, Andrzej Bart, Wojciech Kasperski, Dariusz Gajewski, Bodo Kox, Anna Jadowska i wielu innych.

Od poczštku istnienia programu ze 114 zgłoszonych projektów, zrealizowane zostały  33 filmy a 11 kolejnych jest w produkcji.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL