Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Cannes 2017

Wspaniały Zwiagincew

materiały promocyjne
Andriej Zwiagincew jest klasš dla siebie. Jego konkursowy film „Niemiłoœć” zapiera dech w piersiach.

To obraz mocny, zrobiony bez krztyny znieczulenia. Autor znakomitego debiutanckiego "Powrotu" znów opowiada o œwiecie, w którym to, co dzieje się wokół odbija się na psychice dziecka. A więc współczesna rodzina w trakcie rozwodu. Matka, młoda kobieta nie rozstajšca się z komórkš, ma innego mężczyznę. Starszego, bogatego. Ojciec dawno wprowadził się do kochanki, która spodziewa się dziecka. Oboje budujš nowe życie. Lepsze, zamożniejsze, bardziej spełniajšce ich ambicje. Szanujš nowych partnerów, bo cišgnš ich na społecznej drabinie o szczebel wyżej. Ale na siebie warczš. Brutalnie, ordynarnie. Przy 12-letnim synu. Kiedyœ chłopiec usłyszy i to: "Nigdy nie chciałam go mieć. Przeszkadzał mi. Żałuję, że go nie wyskrobałam". Jednego dnia przy œniadaniu powie: "Już nie mogę". Zniknie.

Zwiagincew pokazuje poszukiwania dziecka. Budzenie się ludzi, gdy jest już za póŸno. Choć tak naprawdę zniknięcie niekochanego chłopca tylko na chwilę zatrzyma jego rodzicow w biegu. Odrzucš od siebie pytanie: "Dlaczego?", nie poczujš wyrzutów sumienia.

Ale autor "Lewiatana" i "Eleny" opowiada też o współczesnej Rosji. Pokazuje chaos polityczny - na ekranie telewizora wcišż pojawiajš się obrazy z Ukrainy. Przede wszystkim jednak przyglšda się klasie œredniej. Ludziom, w których mentalnoœć wyniesiona z czasów komunizmu łšczy się z nowymi ambicjami i pragnieniami. Chciwoœć i pazernoœć podbudowane sš tu przez nowoczesne pragnienie życia na pokaz: nieustanne fotografowanie się, umieszczanie zdjęć w Internecie. Tylko że za tym nie idš jakiekolwiek wartoœci.

— Nie potrafię sobie wyobrazić, że można robić filmy na tematy, które cię nie poruszajš — mówił w Cannes Zwiagincew. — A mam nadzieję, że w "Niemiłoœci" zadaję pytania, które sš ważne nie tylko dla mnie.

Niemiłoœć, 2017, Andriej Zwiagincew (trailer)

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL