Michael Apted z nagrodą za całokształt twórczości dla reżysera

Michael Apted przyjedzie do Bydgoszczy, żeby odebrać Nagrodę Camerimage za Całokształt Twórczości dla Reżysera. Zgodził się również objąć pozycję Przewodniczącego Jury Konkursu Etiud Studenckich.

Aktualizacja: 06.11.2016 13:56 Publikacja: 06.11.2016 13:48

Michael Apted

Michael Apted

Foto: Archiwum Michaela Apteda

Michael Apted był od samego początku świadomy odpowiedzialności związanej z tworzeniem dzieł filmowych. Był rok 1963, młody chłopak zaczął karierę od sześciomiesięcznego stażu w Granada Television, gdzie zajmował się wyszukiwaniem materiałów. Jednym z jego pierwszych projektów był dokument Paula Almonda "Seven Up!", powstały w ramach popularnej serii "World in Action". Pomysł był prosty: czternaścioro siedmiolatków z różnych warstw społecznych opowiada o swych marzeniach i aspiracjach. Apted odpowiadał między innymi za wyszukanie odpowiednich dzieciaków, a "Seven Up!" nie tylko wywołał dyskusję na temat nierówności społecznych w Wielkiej Brytanii, ale zapoczątkował także jeden z najbardziej niesamowitych projektów dokumentalnych w historii. Apted i Granada postanowili bowiem kontynuować eksperyment i co siedem lat powstawał kolejny film z udziałem ich „podopiecznych”. Ostatnia jak dotychczas część, "56 Up", miała premierę w 2012 roku, z udziałem trzynastki pierwotnych bohaterów, a cała seria stała się wyjątkową panoramą ludzkich losów. "63 Up" ma mieć premierę w 2019 roku.

Dokumentalny cykl stał się jednym z najbardziej znanych projektów w karierze Apteda. A reżyser zapisał w swojej filmografii zarówno komercyjne hollywoodzkie przeboje (bondowski "Świat to za mało", "Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu") i zdobywające prestiżowe nagrody filmy niezależne ("Córka górnika" z Oscarową rolą Sissy Spacek, "Goryle we mgle" z nominowaną do Oscara Sigourney Weaver), jak i zaangażowane społecznie i politycznie dokumenty ("Incydent w Oglala" o Siuksie-aktywiście, który został w podejrzany sposób skazany na dożywocie za domniemane zamordowanie dwóch agentów FBI, a także "Moving the Mountain" o zakończonych tragicznie studenckich protestach na placu Tian'anmen w Chinach). Zanim jednak do tego wszystkiego doszło, przyszły reżyser szlifował swoje umiejętności i wyrabiał artystyczną wrażliwość w Granada Television, która była w tamtych latach idealnym miejscem dla młodych zdolnych ludzi. Michael Apted wyreżyserował między innymi odcinki legendarnej opery mydlanej "Coronation Street" oraz telewizyjną adaptację sztuki "The Collection" Harolda Pintera, z Laurence'em Olivierem, Malcolmem McDowellem i Helen Mirren w rolach głównych.

W pełnometrażowym kinie fabularnym zadebiutował w 1972 roku dramatem wojennym "The Triple Echo", następnie nakręcił "Gwiezdny pył" (o wczesnych latach rock and rolla w Wielkiej Brytanii) oraz "Szantaż" (osadzony w Londynie dreszczowiec ze Stacym Keachem), po czym upomnieli się o niego producenci z Ameryki, zapewniając żądnemu wyzwań reżyserowi okazję do rozwoju na różnych frontach. Od kryminalnej "Agaty" z 1979 roku, w której dociekał wraz z Dustinem Hoffmanem przyczyn tajemniczego zniknięcia pisarki Agathy Christie (Vanessa Redgrave), poprzez niekonwencjonalne filmy o silnych i niejednoznacznych kobietach ("Córka górnika", "Goryle we mgle", "Nell" z nominowaną do Oscara Jodie Foster), po liczne przejawy kina gatunkowego (thriller polityczny "Park Gorkiego", dramat sądowy "Precedensowa sprawa", szalona komedia "Przez kontynent"). W swojej karierze nakręcił 22 filmy kinowe.

Nie zatracił przy tym w sobie ducha twórcy dociekliwego i niezależnego, wpisując w każdy ze swoich filmów albo wyraźne przesłanie społeczne ("Na rozkaz serca" o kulturze, tradycjach oraz prawach rdzennych Amerykanów, podobnie jak w dokumencie "Incydent w Oglala"), albo zgłębiając swoich bohaterów w sposób, który znamionował wieloletnie doświadczenie dokumentalisty (przekonał do udziału w "Córce górnika" mieszkańców Apallachów, którzy nie cierpieli hollywoodzkich stereotypów na swój temat). Zawsze interesował go przede wszystkim człowiek, ze wszystkimi jego odcieniami i obliczami, stawiany na tle różnego rodzaju sytuacji, fikcyjnych bądź opartych na faktach, nawiązujący relacje z innymi. Tę wrażliwość przeniósł także w XXI wieku w ramy tzw. „Złotej Epoki Telewizji”, kręcąc odcinki takich seriali jak "Rzym", "Ray Donovan" czy "Masters of Sex". I nie zapominał o swoim zobowiązaniu wobec kilkunastu brytyjskich dzieciaków, które dorastały na oczach jego i milionów widzów.

Michael Apted nakręcił również oficjalny film promujący Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2006 roku. Był producentem wykonawczym "Draculi" Francisa Forda Coppoli. Przez trzy kadencje sprawował funkcję Prezydenta Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych.

Promuje od lat zawzięcie kino dokumentalne poprzez swoje członkostwo w dokumentalnym oddziale Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, któremu szefował także przez 4 lata.

Kultura
Decyzje Bartłomieja Sienkiewicza: dymisja i eurowybory
Kultura
Odnowiony Pałac Rzeczypospolitej zaprezentuje zbiory Biblioteki Narodowej
Kultura
60. Biennale Sztuki w Wenecji: Złoty Lew dla Australii
Kultura
Biblioteka Narodowa zakończyła modernizację Pałacu Rzeczypospolitej
Kultura
Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera jutro wystawę „Złote runo – sztuka Gruzji”