Koncepcję wystawy o tytule "Evolution" projektowali twórcy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto (TIFF). Jej kuratorami są Piers Handling i Noah Cowan. W Polsce wystawa zostanie zrealizowana przez organizatorów Festiwalu Camerimage – Fundację Tumult oraz Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.

W skład wystawy wchodzą oryginalne rekwizyty, kostiumy i fragmenty scenografii z filmów Cronenberga, jak również fragmenty jego filmów, osobiste zapiski i projekty.

David Cronenberg jest jednym z najwybitniejszych twórców filmowych na świecie. Filmy takie jak "Dreszcze", "Wściekłość", "Nierozłączni", "Fast Company", "Pomiot", "Skanerzy", "Wideodrom", "Mucha", "Nagi Lunch", "Crash - Niebezpieczne pożądanie", "eXistenZ", "Martwa Strefa", "M. Butterfly", "Pająk", "Historia przemocy", "Wschodnie obietnice", "Niebezpieczna metoda", "Cosmopolis" czy "Mapy gwiazd", wyróżniają się indywidualną, oryginalną formą i tematyką, wzbudzając przy tym wiele kontrowersji. Od wielu lat Cronenberg jest przez krytyków na całym świecie uznawany za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych reżyserów. W roku 1999 przewodniczył jurorom festiwalu w Cannes, a w 2006 roku ten prestiżowy festiwal wyróżnił go nagrodą za całokształt twórczości.

Cronenberg angażuje się często w inne działania artystyczne – w 2006 roku współtworzył wystawę "Andy Warhol / Supernova: Stars, Death and Disasters", 1962 – 1964. Był autorem ścieżki dźwiękowej ilustrującej tę wystawę, zawierającej m.in. komentarze współczesnych Warholowi artystów – Dennisa Hoopera, Amy Taubin czy Jamesa Rosenquista.

Wernisaż wystawy Davida Cronenberga odbędzie się 14 listopada 2016 w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Ekspozycję będzie można oglądać do 26 marca 2017 roku. W ramach przypomnienia twórczości Cronenberga organizatorzy przygotowali również przegląd jego filmów, który zacznie się już w październiku. Szczegóły będą publikowane na bieżąco na stronie www.cronenberg.pl.