MF: deficyt budżetu po listopadzie o ponad 5 mld zł niższy od planowanego

aktualizacja: 15.12.2015, 15:07
Foto: Bloomberg

Deficyt budżetu państwa po listopadzie wyniósł 36 mld 128,5 mln zł i był o ponad 5 mld zł niższy od zakładanego w tym miesiącu przez resort finansów - wynika z szacunkowych danych Ministerstwa Finansów.

REDAKCJA POLECA

Dochody budżetu państwa w okresie I-XI wyniosły 263,76 mld zł, czyli 88,8 proc. założonych na 2015 r. – wynika ze wstępnej informacji Ministerstwa Finansów, pokazującej wykonania budżetu przed nowelizacją ustawy budżetowej.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, dochody są niższe niż przewidywane na ten okres. Z tym że luka ta wzrosła do 8,1 mld zł z ok. 6 mld zł po październiku. W porównaniu z poprzednim rokiem, wpływy do budżetu są o ok. 1,3 proc. niższe. Resort finansów w nowelizacji tegorocznego budżetu oszacował, że po stronie dochodów w całym roku zabraknie  ok. 10,4 mld zł.

Dochody z podatków wyniosły ok. 237,16 mld zł, co stanowi 87,9 proc. planu na cały rok (przed nowelizacją). W tym wpływy z CIT stanowią 96,8 proc., z PIT - 91,2 proc., a z akcyzy – 90,1 proc. Najgorzej jest z podatkiem VAT, który został zrealizowany na poziomie poniżej 86 proc. rocznego planu. W noweli budżetu resort założył, że VAT zabraknie ponad 13 mld zł.

Wydatki budżetu po październiku wyniosły 299,9 mld zł, czyli 87,4 proc. rocznego planu, także przed nowlizacją. W stosunku do harmonogramu na okres I-XI wydatki są o ok. 13,7 mld zł niższe. Nowela budżetu zakłada, że po grudniu oszczędności skurczą się do 6,6 mld zł.

Po listopadzie deficyt w budżecie państwa sięgnął 36,13 mld zł, czyli 78,4 proc. rocznego planu (to o ok. 5,6 mld zł mniej niż w harmonogramie), wynoszącego 46,1 mld zł. W zmienionej ustawie budżetowej limit deficytu na ten rok został podniesiony do 50 mld zł.

Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE