Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Budżet i Podatki

Polska wystšpi przeciw Irlandii w sprawie podatków od Apple

Bloomberg
Polski rzšd ma wystšpić przeciwko Irlandii w sprawie przed Trybunałem Sprawiedliwoœci Unii Europejskiej dotyczšcej 13 mld euro zaległych podatków, jakie Apple ma zapłacić państwu irlandzkiemu – donosi „The Irish Times".

Informacja o tym, że Polska stanie w unijnym Trybunale po stronie Komisji Europejskiej, a przeciwko Irlandii jest oparta na dokumentach rzšdu irlandzkiego. Polska jest jedynym państwem UE, które wystšpi w tej roli w trakcie postępowania i według interpretacji „The Irish Times", nasz kraj chce w ten sposób zrobić przysługę Komisji Europejskiej. KE w sierpniu nakazała spółce Autostrada Wielkopolska zapłacić polskiemu Skarbowi Państwa 895 mln zł plus odsetki za pobranie zawyżonych rekompensat.

Wytoczona przez Irlandię sprawa przed Trybunałem Sprawiedliwoœci UE dotyczy 13 mld euro zaległych podatków, jakie w zeszłym roku Komisji Europejska nakazała koncernowi Apple zapłacić państwu irlandzkiemu. KE uznała w zeszłym roku, że ten koncern dostał nielegalnš pomoc publicznš. Tš nielegalnš pomocš były ulgi podatkowe przyznane Apple'owi na podstawie specjalnego porozumienia z rzšdem Irlandii.

Gigant branży IT miał wykorzystywać swojš irlandzkš filię, by unikać płacenia podatków w innych krajach Europy. W Irlandii płacił CIT według efektywnej stawki wynoszšcej zaledwie 1 proc., czyli o wiele niższej od oficjalnej irlandzkiej stawki tego podatku wynoszšcej 12,5 proc. KE uznała więc, że Apple musi zapłacić Irlandii podatki, których uniknšł dzięki specjalnemu porozumieniu. Rzšd Republiki Irlandii nie zgadza się jednak z wyrokiem Komisji Europejskiej i walczy przed Trybunałem Sprawiedliwoœci Unii Europejskiej o to, by nie musiał przyjmować zaległych podatków od Apple'a.

13 mld euro zaległych podatków to duża suma dla Irlandii, której nominalny PKB wynosi około 300 mld euro. Jest ona zbliżona do rocznego budżetu irlandzkiego systemu opieki zdrowotnej. Czemu więc Irlandia nie chce tych pieniędzy? Rzšd w Dublinie boi się przede wszystkim o reputację Irlandii jako kraju prowadzšcego przyjaznš politykę podatkowš wobec wielkich międzynarodowych koncernów.

Decyzja Komisji Europejskiej o ukaraniu Apple'a wprowadza duży element niepewnoœci co do funkcjonowania systemu podatkowego kraju. Irlandia obawia się, że ta niepewnoœć może sprawić, że będš opuszczać jš inwestorzy, co wpłynie na spadek przychodów podatkowych w przyszłoœci. Chce więc pokazać, że dba o ich interesy.

Wspierać Irlandię podczas postępowania przed unijnym Trybunałem chce Luksemburg, czyli państwo, które oferowało wielkim, międzynarodowym koncernom podobne porozumienia, pozwalajšce im unikać podatków w innych krajach UE. Porozumienia te zawierano, gdy premierem i zarazem ministrem finansów Luksemburga był Jean-Claude Juncker, obecny przewodniczšcy Komisji Europejskiej.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL