Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Budżet i Podatki

Podatki dławiš biznes Litwy

Fotorzepa/Urszula Lesman
Jeżeli ktoœ narzeka na skomplikowanie polskiego systemu podatkowego, powinien wybrać się na Litwę i porozmawiać tam z biznesem.

Litewscy przedsiębiorcy i osoby na tzw. samo zatrudnieniu majš już dosyć maksymalnie skomplikowanego rozliczenia z fiskusem.

„Każdy kontakt z Inspekcjš Podatkowš kończy się napadem złoœci. Nie mam ani jednego przyjemnego doœwiadczenia z tš instytucjš i to pomimo, że lubię płacić podatki" - napisała na portalu społecznoœciowym malarka Jolita Wajtkute, cytowana przez portal Delfi.

Artystka majšca swojš działalnoœć gospodarkš wyjaœnia, dlaczego tak trudno płacić podatki na Litwie:

„Obecny system jest bardzo skomplikowany i żeby zapłacić podatki, trzeba długo tłumaczyć jaki podatek od czego, gdzie go płacić na jaki rachunek i z jakim kodem. Już nie wspomnę o skomplikowanych formułach, które trzeba użyć, jeżeli popełnimy jakikolwiek błšd" - pisze Wojtkute.

Sytuację komplikuje też fakt, że na Litwie nie ma jednej instytucji zajmujšcej się zbieraniem wszystkich podatków. Jest ich wiele i każda ma swoje kody podatkowe. I tak np. PIT Litwin płaci do Inspekcji Podatkowej a składkę na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne do instytucji zwanej Sodre.

W systemie funkcjonuje też bardzo dużo wyjštków i wyłšczeń w zależnoœci od rodzaju działalnoœci, Do tego różne podatki płaci się w różnych okresach. Np. przedsiębiorcy płacš składkę zdrowotnš, co miesišc, a od dawna domagajš się, by to było raz w roku.

Eksperci potwierdzajš niczym nieuzasadnione skomplikowanie litewskiego systemu podatkowego.

- Oczywiœcie możliwy jest prosty system płacenia podatków na Litwie. Im zapłata jest prostsza, tym ludzie chętniej płacš a koszty administrowania sš niższe. Jednak by to wprowadzić, potrzebna jest inicjatywa władz kraju - przyznaje Kiastutis Liskauskas z Investors Forum.

Jego zdaniem konieczne jest przede wszystkim zniesienie wszelkich ulg i wyłšczeń. Stawki podatkowe powinny się zmienić w zależnoœci od poziomu dochodów jak to jest w innych krajach. Do okreœlonej kwoty to powinno być 5 proc. a od dużych - 15 proc.

- Główny od lat problem jest fakt, że ludzie którzy na siebie pracujš, zupełnie nie orientujš się w systemie podatkowym, tak jest skomplikowany. U nas do dochodów nie odnoszš się jak do dochodów w ogóle, ale jak do dochodów z różnych rodzajów działalnoœci - przyznaje posłanka i ekonomistka Ingrida Szimonite.

W 2009 r Szimonite była ministrem finansów Litwy i niewiele zrobiła, by zmienić tę chorš sytuację.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL