Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Budżet i Podatki

UE wprowadzi podatek od przychodu? Polska, Francja i Niemcy pod rękę

Bloomberg
Europejscy ministrowie finansów europejskich krajów szukajš kolejnych sposobów, by wymusić na technologicznych gigantach zza oceanu płacenie równych podatków. Tym razem walczš o „podatek wyrównawczy".

Instytucje skarbowe Unii Europejskiej od dawna sš zdania, że internetowi giganci z USA – jak Facebook, Amazon, Uber czy Google – płacš na Starym Kontynencie nieproporcjonalnie niskie podatki. Np. Amazon w 2016 r. – przy 21,6 mld euro przychodu w Europie – zapłacił jedynie 16,5 mln euro podatku. Z kolei Airbnb zapłacił Francji niecałe 100 tys. euro.

Ostatnio inicjatywę podjšł minister finansów Francji Bruno Le Maire. Dołšczyli do niego również Wolfgang Schaeuble, Pier-Carlo Padoan i Luis de Guindos, z Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Napisali oni list do rzšdu Estonii, która obecnie obejmuje prezydencję Rady Europejskiej. W liœcie wyrażajš oburzenie, że internetowe spółki wykazujš zysk w innych krajach niż te, w których prowadzš działalnoœć.

– Nie powinniœmy dłużej pozwalać, by te firmy prowadziły działalnoœć w Europie, odprowadzajšc zaledwie minimalne podatki do naszych skarbów – napisano.

Ministrowie proponujš, by podatek bazował na przychodach, nie na zyskach. W takiej sytuacji odprowadzanie zysków do raju podatkowego przestałoby mieć sens. Zdaniem autorów inicjatywy nawet niski podatek od przychodu – w granicach 2-5 proc. – skutkowałby podatkiem „o rzędy wielkoœci większym" niż to, co udało się zebrać do tej pory.

Propozycja ma być oficjalnie przedstawiona na spotkaniu Eurogrupy w Tallinie w dniach 15-16 wrzeœnia. Temat został wpisany w program obrad.

– Technologiczni giganci sš mile widziani w Europie, ale to nie w porzšdku, by płacili tak niskie podatki – podsumował Le Maire.

Proponowane rozwišzanie nie podoba się przedstawicielom OECD, którzy uważajš je w najlepszym razie za tymczasowe. Dyrektor centrum polityki podatkowej i administracji w OECD Pascal Saint-Amans przyznał, że rozumie rozgoryczenie ministrów, ale ta propozycja jest co najwyżej szkicem. Jako kłopotliwy przykład przywołał Netfliksa, który w dalszym cišgu notuje straty, zdobywajšc rynek i inwestujšc w rozwój.

– Zamierzacie opodatkować firmy, które wykazujš straty? – zapytał. – To wywoła problemy, chyba że przewidujecie jakieœ mechanizmy ochronne.

Podatek od przychodów jest nowym pomysłem – zupełnie niezależnym od trwajšcych już prac nad unijnš reformš CIT.

Temat unikania podatków zamierza też podjšć w Tallinie polski minister finansów. – Cieszy mnie, że po raz kolejny w gronie międzynarodowym będziemy rozmawiać o sprawie, którš podnosiłem wiele razy, a wišże się ona z agresywnymi optymalizacjami i unikaniem opodatkowania przez wielkie korporacje. W ten sposób wiele krajów, w tym także Polska traci należne podatki – powiedział Mateusz Morawiecki.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL