Budżet i Podatki

Amazon zapłacił 16 mln euro podatku w Europie

Bloomberg
Zapłacone przez internetowego giganta podatki nie stanowią nawet promila jego przychodów.
Ogłoszone przez Amazona wyniki finansowe jego europejskiego oddziału nowo rozpocząć dyskusję o unikaniu podatków przez korporacje. Z danych wynika bowiem, że za 2016 rok Amazon zapłacił w Europie 16,5 miliona euro podatku przy przychodach wynoszących 21,6 miliarda euro.
Mająca siedzibę w Luksemburgu europejska spółka Amazona zanotowała przy tych przychodach zysk przed opodatkowaniem wynoszący 59,6 miliona euro, co oznacza, że zysk brutto europejskiego Amazona wyniósł mniej niż 0,3 procenta jego przychodów. - Unikanie podatków przez korporacje nadal ma się dobrze, przez co zarówno bogate jak i biedne kraje tracą co roku miliardy, które mogłyby przeznaczyć na szkoły czy opiekę zdrowotną – skomentowała dla „The Guardian" Ana Arendar z Oxfam.
Wyniki Amazona w Wielkiej Brytanii wydają się wspierać te słowa. W Zjednoczonym Królestwie Amazon UK Services zajmująca się logistyką i magazynowaniem zwiększyła przychody z 946 mln funtów w 2015 do 1,46 mld w 2016, ale zapłacony podatek wyniósł w 2016 tylko 7,4 mln funtów. Rok wcześniej było to 15,8 mln. Spółka z Seattle uważa zaś, że wszystko jest w porządku. - Amazon płaci wszystkie wymagane prawem podatki w krajach, w których działa. Zainwestowaliśmy w Europie 20 mld euro od 2010 roku i spodziewamy się zatrudnić dodatkowo 15 tysięcy osób w tym roku, co da razem 65 tysięcy stałych pracowników Amazona w Europie – powiedział „Guardianowi" rzecznik korporacji. Podobne problemy z podatkami mają wszystkie spółki technologiczne od Apple poprzez Facebooka po Google. Pod adresem każdej z tych korporacji kierowane są oskarżenia o unikanie podatków.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL