Najubożsi pod ochroną

aktualizacja: 11.08.2015, 07:19
Pod względem nominalnej wysokości kwoty wolnej obecnie Polska plasuje ...
Pod względem nominalnej wysokości kwoty wolnej obecnie Polska plasuje się w ogonie Europy.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Najmniej zarabiający Polacy nie powinni płacić podatków dochodowych – proponuje opozycja.

Aż ok. 2,5 mln podatników osiąga dochody poniżej 5 tys. zł rocznie, czyli 416 zł miesięcznie – wynika z danych, które „Rzeczpospolita" uzyskała z Ministerstwa Finansów. A dochody kolejnych 2,66 mln osób nie przekraczają 10 tys. zł rocznie (833 zł na miesiąc). Chodzi o dochody, od których naliczany jest podatek PIT (według skali 18 i 32 proc.), a więc już po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, kosztów uzyskania przychodu i innych odliczeń od dochodu.

Skorzystają wszyscy

To właśnie do tych najniżej uposażonych grup społecznych skierowana jest propozycja PiS oraz prezydenta Andrzeja Dudy podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł z obecnych 3091 zł. Jak wyjaśnia „Rz" Paweł Szałamach, współautor programu gospodarczego PiS, partia chce zmniejszyć do zera obciążanie podatkowe osób najsłabiej uposażonych. W pierwszej kolejności tych, których dochody starczają zaledwie (lub nie starczają) na zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych. – Docelowo kwota wolna powinna zwalniać z podatku także tych, których dochody starczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb socjalnych – mówi Szałamacha.
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję plus na pół roku 33% TANIEJ
i czytaj bez ograniczeń!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE