Łapiński: trzeba ocenić czy pomysł finansowania dróg lokalnych z opłaty paliwowej jest słuszny

Trzeba ocenić, czy pomysł finansowania budowy dróg lokalnych poprzez podwyższenie opłaty paliwowej jest słuszny; to kwestia wywołująca spore emocje, której prezydent będzie się przyglądał - powiedział w czwartek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Publikacja: 13.07.2017 09:44

Sejm w środę najpierw przeprowadził pierwsze czytanie projektu ustawy autorstwa posłów PiS o Funduszu Dróg Samorządowych, a wieczorem nie zgodził się na odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu, czego chciał klub PO.

Projekt trafił do dalszych prac w komisji. Zakłada on dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz ma zasilać nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr.

Łapiński, pytany w radiu TOK FM, czy to dobry pomysł odparł, że "słusznym pomysłem jest remontowanie dróg lokalnych", które - w jego ocenie - "są w opłakanym stanie".

- Natomiast skąd brać na to pieniądze, czy akurat poprzez podwyższenie opłaty paliwowej, czy jest to najlepszy pomysł, no to trzeba będzie jeszcze ocenić, przyjrzeć się temu - powiedział rzecznik prezydenta.

- Pytanie, czy pieniędzy szukać z budżecie czy innych źródłach - dodał. Zaznaczył, że jest to "kwestia dyskusyjna, wywołująca spore emocje", której prezydent będzie się "przyglądał".

Według krytykujących projekt ustawy o FDS polityków opozycji opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr przełoży się na podwyżkę ceny paliwa o 25 groszy na litrze.

Z kolei projektodawcy przekonywali podczas środowej sejmowej debaty, że zwiększenie budżetu na drogi lokalne będzie oznaczać też zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, przyczyni się do rozwoju gospodarczego i pozwoli samorządom planować wydatki drogowe w perspektywie kilku lat.

Budżet i podatki
Ponad 24 mld zł dziury w budżecie po I kwartale. VAT w górę, PIT dołuje
Budżet i podatki
Francja wydaje ciągle za dużo z budżetu
Budżet i podatki
Minister finansów: Budżet wygląda całkiem dobrze
Budżet i podatki
Polacy zmienili nastawienie do podatków. Zawinił Polski Ład
Budżet i podatki
Unijne rygory fiskalne zablokują inwestycje