Droższa benzyna na lato

aktualizacja: 27.06.2017, 21:13
Foto: Bloomberg

Posłowie szykują podwyżkę opłaty paliwowej. Ma pomóc załatać dziurę w budżecie.

REDAKCJA POLECA

Do marszałka Sejmu trafi w najbliższych dniach projekt ustawy o powołaniu Funduszu Dróg Samorządowych (FDS) – dowiedziała się „Rzeczpospolita".

Fundusz ma być finansowany z podwyższenia opłaty paliwowej o 20 gr. Spowoduje to podniesienie cen benzyny, oleju napędowego i LPG o prawie 25 gr na litrze (z VAT). Autorzy projektu zakładają, że podwyżka zwiększy wpływy z opłaty paliwowej o ok. 5 mld zł rocznie. Połowa z tych pieniędzy zasili Fundusz Dróg Samorządowych, a połowa trafi do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowane są drogi krajowe. Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) dodatkowe pieniądze pozwolą m.in. na sfinansowanie budowy 21 obwodnic, których część nie miała zagwarantowanego finansowania w programie drogowym.

Podwyższenie opłaty paliwowej ma nastąpić szybko: projekt jest poselski (PiS), a nie rządowy. Nie wymaga zatem czasochłonnych konsultacji, więc nowe stawki najprawdopodobniej zaczną obowiązywać w czasie wakacji.

Pomysłodawcy projektu mówią nieoficjalnie, że jest to wariant kompromisowy. Wcześniej pod uwagę brano podwyżkę opłaty paliwowej o 35 gr, wprowadzenie opłat dla samochodów osobowych na drogach ekspresowych czy podwyżkę opłat na płatnych autostradach zarządzanych przez GDDKiA. Na dotyczące projektu pytania, które wysłaliśmy we wtorek do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Pomysł podwyższenia opłaty paliwowej nie jest nowy: w kwietniu 2016 r. przedstawiono go w ministerstwie w ramach propozycji załatania dziury w budżecie rządowego programu budowy dróg. Przygotowany jeszcze przez rząd PO–PSL program miał być wart 107 mld zł, ale okazało się, że koszty będą prawie dwukrotnie wyższe. W ubiegłym tygodniu rząd zwiększył limit programu do 135 mld zł, a dodatkowe pieniądze mają pochodzić właśnie z opłaty paliwowej, kredytów, obligacji i rozszerzenia systemu viaTOLL. Ten ostatni na początku lipca obejmie kolejne odcinki dróg ekspresowych S8 i S19 oraz dróg krajowych nr 24 i 50.

W GDDKiA ocenia się, że Fundusz Dróg Samorządowych pomoże w budowie lub modernizacji 6 tys. km dróg rocznie. W sumie roczna wartość takich inwestycji ma sięgnąć 5 mld zł, bo do 2,5 mld zł z FDS samorządy dołożą drugie tyle własnych środków.

– Te biedniejsze będą mogły starać się o dofinansowanie nawet 80 proc. wartości inwestycji, a elastyczna procedura przyznawania pieniędzy ma pozwolić na budowę pełnych połączeń pomiędzy gminami, a nie tylko fragmentów – mówi Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA. Możliwe będzie także prowadzenie inwestycji kilkuletnich, a nie jak do tej pory rocznych.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE