Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Budżet i Podatki

Uszczelnianie może spowolnić gospodarkę

123RF
Im bardziej fiskus poprawia œcišgalnoœć podatków, tym gorszy ma to wpływ na dynamikę PKB. Lekarstwem może być obniżka VAT.

– Efektywne uszczelnianie systemu podatkowego jest, paradoksalnie, czynnikiem recesyjnym – takš z pozoru kontrowersyjnš tezę postawił ostatnio Mirosław Gronicki, były minister finansów.

– Nadzwyczajny wzrost wpływów podatkowych, wyższy, niż wynikałoby to ze wzrostu aktywnoœci gospodarczej, oznacza zmniejszenie dochodów do dyspozycji w sektorze prywatnym. A mniejsze dochody to mniejszy popyt, co wpływa na obniżenie dynamiki PKB – wyjaœnia „Rzeczpospolitej" Gronicki.

– I nie jest istotne, że obniżajš się dochody w szarej czy czarnej strefie, że fiskus odzyskuje podatki od oszustów. Po prostu takie sš reguły gry na poziomie makroekonomii – podkreœla były szef MF. I dodaje, że nawet szara strefa tworzy PKB. – Uszczelnienie systemu podatkowego nie przynosiłoby skutków ubocznych dla gospodarki, tylko gdyby całoœć zysków z przestępczoœci podatkowej była transferowana za granicę. Nie sšdzę jednak, by tak było – zaznacza.

– Rzeczywiœcie co do zasady poprawa œcišgalnoœci podatków może spowalniać wzrost gospodarczy – potwierdza Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska. Jego zdaniem, jeœli uszczelnienie systemu przynosiłoby np. 5 mld zł rocznie, to negatywny wpływ na gospodarkę byłby praktycznie niezauważalny. Jeœli 20–30 mld zł rocznie, jak obiecuje rzšd, to efekt byłby znaczšco wyższy.

– Co oczywiœcie nie znaczy, że rzšd nie powinien prowadzić działań na rzecz ograniczenia luki podatkowej. W Polsce jest ona tak ogromna, że nie można siedzieć bezczynnie – podkreœla Borowski. – A przy wysokim wzroœcie gospodarczym, jaki mamy obecnie, moment na uszczelnianie jest wręcz idealny – dodaje.

– Bardziej rygorystyczna polityka fiskusa rzeczywiœcie ma pewne efekty uboczne – zauważa też Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku. – Takie jak zwiększenie ryzyka podatkowego, co w pewnym stopniu przekłada się na ostrożniejsze decyzje inwestycyjne, a także ograniczenie płynnoœci przedsiębiorstw. Ale walka z przestępczoœciš podatkowš ma przede wszystkim pozytywne strony – zaznacza Benecki. Im mniej na rynku nieuczciwej konkurencji, opierajšcej się na niepłaceniu podatków, tym bardziej mogš rozwijać skrzydła legalnie działajšce firmy.

– Rzšd musi się zastanowić, jak zneutralizować negatywne efekty uszczelniania, które w dłuższym okresie mogš być coraz silniejsze – ostrzega Gronicki. – Najlepiej byłoby obniżyć stawki VAT – rekomenduje.

Na to jednak się nie zanosi. Ostatnio minister Henryk Kowalczyk stwierdził, że stawka VAT wróci do wysokoœci 22 proc., jeœli sukcesem zakończy się proces uszczelniania, czyli wpływy podatkowe w 2018 r. będš o 50 mld zł większe niż w 2013 r. – Jeœli rzšd rzeczywiœcie zgarnie z rynku dodatkowe 50 mld zł, to na rekompensowanie strat dla gospodarki może być już za póŸno – ripostuje Gronicki.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL