Dochody budżetu państwa: Niższy deficyt i wpływy z podatku bankowego

aktualizacja: 25.05.2016, 16:45
Foto: Bloomberg

W budżecie państwa po kwietniu deficyt sięgnął 11,1 mld zł – podał resort finansów. Wpływy z „podatku bankowego” to 725 mln zł.

REDAKCJA POLECA

Dochody budżetu państwa wyniosły w okresie styczeń-kwiecień 105,4 mld zł – wynika z szacunkowego wykonania budżetu podanego przez Ministerstwo Finansów. Są one o prawie 10 proc. wyższe niż w poprzednim roku, jednak o ok. 2 mld zł niższe niż wynikałoby to z harmonogramu na ten okres.

Dochody podatkowe sięgnęły 90,3 mld zł, i zostały wykonane w prawie 33 proc. wobec rocznych założeń. Stosunkowo słabo – w stosunku do założonych wpływów w ustawie budżetowej – realizowane są dochody z akcyzy (31 proc.), a przede wszystkim podatku od instytucji finansowych – 13 proc. Wpływy z tego podatku za dwa miesiące jego obowiązywania wyniosły 725 mln zł, podczas gdy w ustawie budżetowej zapisano, że w całym roku sięgną 5,5 mld zł.

Z kolei wydatki budżetu to ok. 116 mld zł, czyli o 6,1 mld zł mniej niż wynikało by z harmonogramu na ten okres. W sumie dzięki tym oszczędnościom, budżet państwa po kwietniu zamknął się deficytem w wysokości 11, 1 mld zł. To o prawie 4 mld zł mniej niż dopuszczał harmonogram. Limit deficytu na cały 2016 r. został ustalony na 54,74 mld zł.

Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE