Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Budżet i Podatki

Bukmacherzy krytykujš resort finansów

Fotorzepa/Jacek Œwierczynski
Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich (SPiPFB) - reprezentujšce niemal całš legalnš częœć rynku zakładów bukmacherskie w Polsce - dziwi się, że wprowadzony przepisami niedawnej nowelizacji ustawy o grach hazardowych Rejestr Domen Służšcych do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawš (hazard.mf.gov.pl) rozpoczšł działanie dopiero po ponad trzech tygodniach od wejœcia w życie nowelizacji.

Co więcej, opublikowana 26 kwietnia lista witryn operatorów działajšcych w Polsce bez licencji Ministerstwa Finansów (MF) jest niepełna. Bukmacherzy twierdzš, że proces aktualizacji rejestru przebiega w niepokojšco wolnym tempie.

- Lista nie uwzględnia większoœci portali największych zagranicznych operatorów, którzy działajš w Polsce poza prawem i bez licencji MF – alarmuje SPiPFB.

Marta Kostka, prezes stowarzyszenia, liczy, że rejestr domen będzie uwzględniał wszystkie witryny operatorów działajšcych w Polsce bez licencji oraz będzie aktualizowany niezwłocznie, jak tylko pojawiš się kolejne przypadki naruszeń polskiego prawa w tym zakresie.

- Do 1 lipca powinny zostać opracowane wszelkie procedury oraz mechanizmy blokowania nielegalnych stron hazardowych, tak by skutecznie mogły zaczšć one funkcjonować zaraz po zakończeniu vacatio legis tych rozwišzań prawnych - przypomina prezes.

Polski rynek zakładów online do tej pory był zdominowany (w ok. 90 proc.) przez podmioty, działajšce bez odpowiednich pozwoleń i licencji, nierespektujšce krajowego prawa i nie płacšce tu podatków.

- Stanowiš one nieuczciwš konkurencję dla podmiotów działajšcych legalnie, które płacš podatki, zatrudniajš tysišce pracowników i sponsorujš polski sport. W ocenie SPiPFB skuteczne egzekwowanie prawa może znacznie ograniczyć szarš strefę. W tym celu niezbędne jest jednak wdrożenie i konsekwentne nadzorowanie przestrzegania przepisów. Intencja ustawodawcy zostanie zrealizowana jedynie, gdy właœciwe organy będš ze stanowczoœciš oraz determinacjš implementowały nowe prawo - zaznacza Marta Kostka.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL