Ponad 40 mld zł luki w podatku CIT

aktualizacja: 17.03.2017, 07:17
Foto: Bloomberg

Gdyby nie problem z międzynarodowym unikaniem opodatkowania, dochody państwa z podatku od korporacji mogłyby być nawet dwa razy wyższe – oceniają eksperci.

REDAKCJA POLECA

– Prawie 10 mld euro wyniosły straty Polski z tytułu unikania opodatkowania w CIT w 2015 r. – podał Dominik Gajewski, prof. SGH, podczas czwartkowego seminarium poświęconego tej tematyce. – To najnowsze dane z raportu przygotowanego na potrzeby administracji USA, które udostępnili nam autorzy tego raportu. Potwierdzają, że skala problemu tzw. luki w CIT jest w Polsce bardzo duża – podkreślał.

Około 10 mld euro w przeliczeniu na złote to obecnie ok. 43 mld zł. To ogromna kwota, zwłaszcza w porównaniu z dochodami państwa z CIT, które w 2016 r. wyniosły ok. 33,1 mld zł.

Straty w całej UE mogą sięgać 160-190 mld euro
Straty w całej UE mogą sięgać 160-190 mld euro
Foto: Rzeczpospolita

– Z tego względu niektórzy mogą kwestionować te wyliczenia, ale nie zmienia to faktu, że musimy się z tym problemem zmierzyć – podkreślał Gajewski. Potwierdzeniem, że problem istnieje, są spadające w relacji do PKB wpływy z CIT. Jeszcze w 2007 r. sięgały 2,7 proc., a w 2016 – już 1,78 proc. PKB.

Ministerstwo Finansów stara się zamykać lukę w CIT, ale przyznaje, że to duże wyzwanie. – Jeśli chodzi o lukę w VAT, jest to proste intelektualnie, ale trudne organizacyjnie. W CIT trudne są oba elementy – mówił Leszek Skiba, wiceminister finansów. Wyjaśniał, że w przypadku VAT wszystkie mechanizmy (karuzele podatkowe, tzw. firmy słupy itp.) są zdiagnozowane. – Przy unikaniu opodatkowania trudność polega na określeniu, z jakim mechanizmem walczymy, co wymaga największej wiedzy i kompetencji administracji podatkowej – zaznaczył.

– Międzynarodowe holdingi wykorzystują około 600 schematów unikania opodatkowania. I nie są to proste rozwiązania, typu transport zysków z kraju A do kraju B i obłożenie ich zerową stawką. To bardzo skomplikowane struktury, wykorzystujące od kilku do nawet kilkudziesięciu jurysdykcji podatkowych.

– Kto w Polsce może znać szczegółowo rozwiązania podatkowe tylu krajów – pytał retorycznie Gajewski.

Wykorzystywanie przez korporacje możliwości obniżki podatku to jedna sprawa, inną jest szkodliwa konkurencja podatkowa stosowana przez niektóre kraje. Dzięki ujawnianym przez prasę międzynarodową dokumentom wiemy, że w Luksemburgu nominalna stawka CIT wynosi 29 proc., ale rząd podpisywał umowy obniżające ją do 1-3 proc. W Irlandii stosowano rozwiązania obniżające CIT do 0,001 proc.

Mimo tych problemów rząd poniósł rękawicę. Od połowy 2016 r. obowiązuje tzw. generalna klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania, ostrej kontroli podawane są tzw. ceny transferowe.

Jak przekonywał Leszek Grzybowski, zastępca dyrektora departamentu poboru podatków w resorcie finansów, ważnym elementem są także szkolenia i odpowiedni dobór kadr do tych komórek aparatu skarbowego, które zajmują się zjawiskiem międzynarodowego unikania opodatkowania. Jego zdaniem podjęte już działania przynoszą zaskakująco dobre rezultaty. W 2016 r. kontrole skarbowe wytknęły firmom generowanie sztucznych strat, obniżających CIT o ok. 3 mld zł (rok wcześniej 0,3 mld zł).

foto: Rzeczpospolita
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE