Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Budżet i Podatki

Deutsche Bank: prezydent Donald Trump rozrusza gospodarkę

Donald Trump nakręci amerykańskš gospodarkę?
Bloomberg
Analitycy Deutsche Bank przewidujš, że za prezydentury Donalda Trumpa amerykańska gospodarka uroœnie i to mocno, ponieważ rzšd składajšcy się z biznesmenów "nie będzie tolerował mikrego wzrostu gospodarczego".

Główny ekonomista Deutsche Bank David Folkerts-Landau uważa, że administracja Donalda Trumpa doprowadzi do znacznego wzrostu PKB. Zdaniem analityka jest szansa, że amerykańskie PKB może się w przyszłym roku podwoić.

W zeszłym roku amerykańskie PKB urosło o 1,5 proc. na ten rok zakładany wzrost jest na poziomie 2,4 proc. Jeœli sprawdzš się prognozy Deutsche Bank w 2018 roku wzrost może być na poziomie 3,6 procent.

Folkerts-Landau przyznaje, że prezydentura Trumpa może tez oznaczać wzrost niepewnoœci, ale nawet to jest jednak znacznie lepsze, niż postępujšca stagnacja. - To będzie rzšd ekonomistów, którzy nie będš działać w imię ideologii - uważa David Folkerts-Landau i dodaje, że nie będš oni tolerować "mikrego wzrostu gospodarczego".

Zdaniem głównego analityka Deutsche Bank najwyższym priorytetem rzšdu Trumpa będzie obniżenie podatków, deregulacja i więcej rzšdowych wydatków inwestycyjnych. Deregulacji Folkerts-Landau oczekuje w finansach, sektorze zdrowia oraz energetyce.

Trump - dłużnik Deutsche Bank

Niemieckie media przypominajš, że prezydent-elekt Donald Trum ma doœć pokaŸny kredyt w największym niemieckim banku. Oficjalnie zadłużenie wynosi 180 mln dolarów, ale według mediów Trump ma jeszcze jeden kredyt w Deutsche Bank na ponad 50 mln dolarów.

Kredyty zostały zacišgnięte niedawno - w latach 2012 o 2015 i maja zostać spłacone do 2023 i 2024 roku.

Deutsche Bank nie komentuje tych informacji, powołujšc się na klauzule poufnoœci. media przypominajš, ze największy niemiecki bank zajmuje się finansami Donalda Trumpa od 1998 roku i udzielił mu w sumie kredytów na sumę 2,5 mld dolarów. Tych informacji bank tez nie chce komentować.

2,2 mld dol. kary w USA

Deutsche Bank zawarł wstępnš  ugodę z wymiarem sprawiedliwoœci USA, który domagał się odszkodowania wysokoœci 14 mld dolarów za "toksyczne transakcje hipoteczne". Ostatecznie największy niemiecki bank zapłaci mniej - 7,2 mld.

Amerykańskie władze zarzuciły temu bankowi, że w latach 2005-2007, czyli przed wybuchem kryzysu finansowego, sprzedawał w USA papiery wartoœciowe zabezpieczone kredytami hipotecznymi, które uznane zostały za „toksyczne". W ramach zawartej teraz ugody Deutsche Bank zgodził się zapłacić grzywnę wysokoœci 3,1 mld dolarów i zabezpieczyć 4,1 mld dolarów na odszkodowania dla klientów, których naraził na straty, oferujšc im toksyczne aktywa powišzane z rynkiem hipotecznym.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL