Budżet i Podatki

Deutsche Bank: prezydent Donald Trump rozrusza gospodarkę

Donald Trump nakręci amerykańską gospodarkę?
Bloomberg
Analitycy Deutsche Bank przewidują, że za prezydentury Donalda Trumpa amerykańska gospodarka urośnie i to mocno, ponieważ rząd składający się z biznesmenów "nie będzie tolerował mikrego wzrostu gospodarczego".

Główny ekonomista Deutsche Bank David Folkerts-Landau uważa, że administracja Donalda Trumpa doprowadzi do znacznego wzrostu PKB. Zdaniem analityka jest szansa, że amerykańskie PKB może się w przyszłym roku podwoić.

W zeszłym roku amerykańskie PKB urosło o 1,5 proc. na ten rok zakładany wzrost jest na poziomie 2,4 proc. Jeśli sprawdzą się prognozy Deutsche Bank w 2018 roku wzrost może być na poziomie 3,6 procent.

Folkerts-Landau przyznaje, że prezydentura Trumpa może tez oznaczać wzrost niepewności, ale nawet to jest jednak znacznie lepsze, niż postępująca stagnacja. - To będzie rząd ekonomistów, którzy nie będą działać w imię ideologii - uważa David Folkerts-Landau i dodaje, że nie będą oni tolerować "mikrego wzrostu gospodarczego".

Zdaniem głównego analityka Deutsche Bank najwyższym priorytetem rządu Trumpa będzie obniżenie podatków, deregulacja i więcej rządowych wydatków inwestycyjnych. Deregulacji Folkerts-Landau oczekuje w finansach, sektorze zdrowia oraz energetyce.

Trump - dłużnik Deutsche Bank

Niemieckie media przypominają, że prezydent-elekt Donald Trum ma dość pokaźny kredyt w największym niemieckim banku. Oficjalnie zadłużenie wynosi 180 mln dolarów, ale według mediów Trump ma jeszcze jeden kredyt w Deutsche Bank na ponad 50 mln dolarów.

Kredyty zostały zaciągnięte niedawno - w latach 2012 o 2015 i maja zostać spłacone do 2023 i 2024 roku.

Deutsche Bank nie komentuje tych informacji, powołując się na klauzule poufności. media przypominają, ze największy niemiecki bank zajmuje się finansami Donalda Trumpa od 1998 roku i udzielił mu w sumie kredytów na sumę 2,5 mld dolarów. Tych informacji bank tez nie chce komentować.

2,2 mld dol. kary w USA

Deutsche Bank zawarł wstępną  ugodę z wymiarem sprawiedliwości USA, który domagał się odszkodowania wysokości 14 mld dolarów za "toksyczne transakcje hipoteczne". Ostatecznie największy niemiecki bank zapłaci mniej - 7,2 mld.

Amerykańskie władze zarzuciły temu bankowi, że w latach 2005-2007, czyli przed wybuchem kryzysu finansowego, sprzedawał w USA papiery wartościowe zabezpieczone kredytami hipotecznymi, które uznane zostały za „toksyczne". W ramach zawartej teraz ugody Deutsche Bank zgodził się zapłacić grzywnę wysokości 3,1 mld dolarów i zabezpieczyć 4,1 mld dolarów na odszkodowania dla klientów, których naraził na straty, oferując im toksyczne aktywa powiązane z rynkiem hipotecznym.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL