Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Budżet i Podatki

Rosja: Tax free i podwyżki

AFP
Od dziœ (1 stycznia) zagraniczni goœcie odwiedzajšcy Rosję mogš odzyskać 18 proc. VAT od kupionych w federacji towarów. Gorsze wieœci Kreml przygotował dla samych Rosjan.
Rosja bardzo długo opierała się przed wprowadzeniem systemu tax free u siebie. Teraz wprowadza go liczšc na masowe zakupy kibiców mundialu. Ma ich być o 40-50 proc. więcej, aniżeli przyleciało na igrzyska zimowe w Soczi, podała za Rosturizmem agencja Nowosti. Jako pierwsze systemem tax free zostały objęte zakupy zrobione w trzech miastach - Moskwie, St. Petersburgu i Soczi. Z ulgi mogš skorzystać wszyscy cudzoziemcy, poza członkami Euro-Azjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (oprócz Rosji to Armenia, Białoruœ, Kazachstan i Kirgistan). Aby cudzoziemiec mógł odzyskać 18 proc. VAT-u musi w jeden dzień zrobić zakupy za co najmniej 10 tys. rubli (604,18 zł) i potem przedstawić otrzymany paragon sklepowy. Do 1 paŸdziernika obowišzuje w Rosji „tymczasowy porzšdek okazywania dokumentów". Tyle czasu potrzeba Rosjanom na wprowadzenie automatycznego systemu wymiany informacji między sieciami handlowymi, celnikami i fiskusem.
Tax free nie obowišzuje w wypadku zakupów towarów z akcyzš. Tak więc rosyjskie wódki i machorka pozostanš poza zasięgiem miłoœników zwracania podatku. Według Deloitte w pierwszym roku obowišzywania tax free budżet Rosji straci ok. 4 mld rubli wpływów. Ale w kolejnych trzech latach straty te zostanš wyrównane rosnšcymi zakupami turystów. Na razie Kreml sięgnie po brakujšce ruble do kieszeni Rosjan. Dla obywateli Federacji od nowego roku drożejš paliwa, co ma zwišzek z podniesieniem przez Kreml stawek akcyzy o 50 kopiejek na litrze. A od 1 lipca akcyza znów pójdzie w górę o takš samš kwotę. A to oznacza, że paliwa drożejš o blisko rubel. Więcej wydadzš także Rosjanie, którzy chcš kupić zagraniczne samochody. Ceny w salonach poszły w górę od 10 proc. do 17 proc.. Ci, którzy korzystajš z transportu publicznego także muszš wydać więcej. Bilety podrożały m.in. w Moskwie. O 10-15 proc. w górę poszły od dziœ ceny leków z Unii w rosyjskich aptekach. W połowie roku czekajš Rosjan kolejne podwyżki - akcyza na papierosy (10 proc.) i taryfy na usługi komunalne. Podatek od nieruchomoœci roœnie od jesieni podobnie jak podatek katastralny. Na osłodę emeryci niepracujšcy dostanš 3,7 proc. podwyżki emerytur, a becikowe za pierwsze i drugie dziecko (także adoptowane) wyniesie 10,5 tys rubli miesięcznie (610 zł).
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL