Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Budżet i Podatki

#RZECZoBIZNESIE: Adam Abramowicz: Reforma podatkowa na miarę ustawy Wilczka

tv.rp.pl
W naszym systemie wszyscy zapłacš jeden równy, powszechny, sprawiedliwy i nie do uniknięcia podatek – mówi Adam Abramowicz, poseł PiS, przewodniczšcy Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczoœci i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Abramowicz przyznał, że jeżeli gospodarka polska nie dostarczy budżetowi potrzebnych pieniędzy to mogš być kłopoty. - Jedynym sposobem na to jest zdecydowanie większy wzrost gospodarczy – mówił. - Pomoże w tym reforma podatkowa, idšca rewolucyjnie w poprzek tego, co robi Europa – dodał.

Goœć zauważył, że wszyscy przedsiębiorcy w Polsce mówiš, że mamy skomplikowany i niesprawiedliwy system podatkowy. - Potwierdzajš to różne rankingi. Czas na takš zmianę, jakš kiedyœ przeprowadził Wilczek – zaznaczył.

Poseł tłumaczył, że reforma będzie się nazywała „podatek minus, płace plus”. - Chcemy wprowadzić podatek od wynagrodzeń w miejsce obecnych ogromnych kosztów pracy, który będzie wynosił 25 proc. - mówił. - Dla pracowników spowoduje to podwyższenie wynagrodzeń. Ktoœ kto dziœ zarabia 3000 zł na rękę, będzie zarabiał 3750 zł – dodał.

Zaznaczył, że przedsiębiorca zamiast 8 różnych przelewów wykona tylko 1.

- Likwidujemy PIT i CIT w obecnej formie. Ten system to jest cišgła gra operacyjna między przedsiębiorcš a państwem. W naszym systemie ta gra się kończy, bo wprowadzamy podatek przychodowy – ocenił Abramowicz.

Zaznaczył, że dzisiaj z CITu przychody sš poniżej 30 mld zł. - Wszystkie dane pokazujš, że korporacje optymalizujš podatki i ich nie płacš. Nie płaci podatków ponad 60 proc. firm, które majš osobowoœć prawnš. CIT nam wzroœnie dwukrotnie – prognozował.

Podkreœlił, że stracš na tym ci, co dzisiaj nie płacš podatków.

- Dzisiaj na rynku jest nieuczciwa konkurencja podatkowa. Ten, kto płaci uczciwie jest w gorszej pozycji od tego, co optymalizuje. W naszym systemie wszyscy zapłacš jeden równy, powszechny, sprawiedliwy i nie do uniknięcia podatek – tłumaczył.

Według posła, nowa stawka jest bardzo umiarkowana. - Bardzo mocno zyskajš branże wysokomarżowe, a te sš najczęœciej zaawansowane technologicznie. Sš duże szanse, że œcišgniemy do naszego kraju firmy technologiczne – mówił.

 

VAT

Goœć przyznał, że VAT generalnie ponosi klęskę. - Bruksela wywiesiła białš flagę pozwalajšc na VAT odwrócony. Okazało się, że VAT to nie jest dobry podatek. Wypływ pieniędzy z budżetu jest przeogromny. Chcemy zrobić system jeszcze mniej skomplikowany, czyli zrobić 2 stawki. Zlikwidować stawkę zerowš, bo to ona służy dla złodziei i przestępców do wyłudzania VATu – mówił Abramowicz.

Zauważył, że jest sporo przeciwników reformy w branży doradztwa podatkowego, bo tam pewne obawy istniejš, że będš mieli mniej pracy. - Mamy też opór wœród urzędników, którzy nie wyobrażajš sobie tak rewolucyjnej zmiany – mówił goœć.

ZUS

Poseł tłumaczył, że przedsiębiorcom przeszkadza też ryczałtowy ZUS, który jest zabójcš miejsc pracy w Polsce.

- Jeœli ktoœ chce pracować na własny rachunek musi płacić 1200 zł w tej chwili. Chcemy żeby małe firmy, z obrotami do 5 tys. zł, płaciły tylko 15 proc. od przychodu. Jeœli ktoœ ma 3 tys. zł przychodu to zapłaci 450 zł i ta danina będzie obejmowała wszystko: PIT, ZUS, VAT. Płaci 450 zł i zapomina – wyjaœnił.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL