Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Budownictwo

Skanska zwalnia i rozwija się w Polsce

Budynek Atrium 1 w Warszawie, wybudowany przez firmę Skanska
Materiały Inwestora
Spadajšca liczba przetargów i koniecznoœć zwiększenia rentownoœci to powody, dla których szwedzka Skanska zwolni w Polsce 2,5 tys. pracowników.

Szwedzi zatrudniajš obecnie w naszym kraju 5 tys. osób. Polski rynek jest tym, na którym szwedzki gigant budowlany, obecny na kilkunastu krajach europejskich, tnie najbardziej. Ogółem, dla poprawy rentownoœci w przyszłoœci zamierza pozbyć się 3 tys. zatrudnionych. Przede wszystkim w naszym kraju i w Wielkiej Brytanii.

— To konieczne, aby działalnoœć budowlana firmy była rentowna - mówił w rozmowie z portalem WNP Magnus Persson, od połowy stycznia 2018 prezes Skanska w Polsce. Zapowiedział również zmanę strategii na naszym rynku. — Jeszcze większš starannoœć będziemy przykładać do selekcji kontraktów. Wybierzemy takie, do których posiadamy odpowiednie zasoby i kompetencje - mówił Persson i dodał, że jego firma w żadnym wypadku nie rezygnuje z zamówień publicznych. Podkreœlił jednoczeœnie, że w Polsce w zamówieniach publicznych nadal ogromne znaczenie ma najniższa cena usługi. — Oczywiœcie zgodnie z przepisami unijnymi ograniczono jej znaczenie do 60 proc. Jednak jako pozostałe kryteria stosowane sš przede wszystkim termin oraz okres gwarancji, co skupia dodatkowe ryzyko dla wykonawcy. Tymczasem pozacenowe kryteria powinny być bardziej wykorzystywane do wprowadzania nowych technologii, innowacji, czy zrównoważonego budownictwa - tłumaczył.

Ujawnił jednoczeœnie, że firma nie wycofuje się z polskiego rynku. Co więcej ma za sobš rekordowy rok. Skanska Property Poland oddała w 2017 trzy budynki o łšcznej powierzchni 60 tys., metrów kwadratowych i sprzedała funduszom inwestycyjnym 5 obiektów za 1,2 mld złotych oraz wystartowała z 7 inwestycjami w 6 miastach. W tej chwili prowadzi budowę 10 biurowców, gdzie Skanska Polska jest generalnym wykonawcš.

W raporcie finansowym Skanska, który został opublikowany w ostatni czwartek prezes firmy, Anders Danielsson nie ukrywał jednak, że nie satysfakcjonujš go wyniki w Wielkiej Brytanii, Czechach i Polsce. Z tego powodu firma dokona odpisów - 500 mln koron w Polsce i 360 mln w Wlk Brytanii. W naszym kraju i na wyspach - zdaniem Danielssona— m.in koszty wzrosły zbyt wysoko. Nie znaczy to w żadnym wypadku ,że firma jest w kryzysie. W 2017 przychody firmy wzrosły o 6 proc. do 160,8 mld koron, zaœ zysk operacyjny wyniósł 5,5 mld koron. Ale był on niższy, niż w roku 2016 - wyniósł wtedy 8,2 mld koron przy niższych przychodach - 151 mld.

To kolejne cięcia zatrudnienia w naszym kraju. Skanska zwolniła już w Polsce ponad tysišc osób w 2016 roku. Wtedy tłumaczono to „potrzebš dopasowania firmy do otoczenia rynkowego. Wskazywano również na spadajšcš liczbę przetargów i pogarszajšcš się koniunkturę w budownictwie.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL