Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Budowa i remont

Lubartowska 20: w duchu przedwojennej Pragi

Materiały
Kamienicę w stylu modernizmu lat 30. XX wieku na warszawskiej Pradze wybuduje NC Investment.

- Stara częœć Pragi i otoczenie placu Szembeka stwarzajš klimat do budowania takich replik - mówi Piotr Laszkiewicz, prezes NC Investment. - Mieliœmy bardzo precyzyjnš wizję, jak ten budynek powinien wyglšdać. Wydawało się nam naturalne, że kamienica będzie wyglšdała znacznie lepiej niż nowoczesna zabudowa, mimo że nie wszystkie budynki w okolicy to kamienice. Ta częœć miasta skłania jednak do budowy właœnie takich domów w przedwojennym stylu, i zapewne będš one powstawały. Mam nadzieję, że nasza kamienica wytyczy ten kierunek.

Kameralny budynek zaprojektowała pracownia Wawa Architekci. Generalnym wykonawcš jest spółka NC Construction. Budowa właœnie się rozpoczyna. W 6 -kondygnacyjnym budynku znajdzie się osiem trzypokojowych mieszkań o powierzchni ok. 60 mkw. Na podziemnym parkingu deweloper zaplanował dziewięć miejsc. Na parterze będzie lokal komercyjny.

Wiceprezes NC Investment Rafał M. Maresch informuje, że Lubartowska 20 powstaje za gotówkę, bez kredytu.

Architekt Piotr Mortka komentuje: - Wzięliœmy pod uwagę nie tylko obecne trendy w architekturze, ale uwzględniliœmy także formę architektonicznš bliskš modernizmu lat 30. ubiegłego wieku. Niejednokrotnie miała ona charakter "architektury narodowej". Stšd też obramowania okien oraz wejœcie główne do budynku przypominajšce bramy z przełomu XIX i XX wieku i okresu międzywojennego. Drzwi wejœciowe do lokali mieszkalnych majš obramowania. Wystrój częœci wspólnych nawišzuje do mieszczańskich kamienic końca XIX i poczštku XX wieku oraz międzywojnia.

Jak opowiada architekt, wiele elementów wykończenia budynku, takich jak posadzki częœci wspólnych, będzie wykonanych z materiałów nawišzujšcych do epoki. - Œciany i sufity będš zdobione sztukateriami. W stylu z epoki będš także drzwi do mieszkań, drzwi zewnętrze do budynku, oœwietlenie wewnętrzne i zewnętrzne. Roboty te będš wymagały szczególnej starannoœci i zatrudnienia fachowców majšcych doœwiadczenie w pracach konserwatorskich i znajšcych charakter epoki przełomu XIX i XX wieku.

Zakończenie inwestycji deweloper planuje na kwiecień roku 2019. Holding NC Investment powstał w 2014. Strukturę wzmocni niebawem fundusz NCI PSF FIZAN, który jest w trakcie rejestracji. Firma koncentruje się na działalnoœci deweloperskiej w Warszawie, ale nie wyklucza ekspansji na podstołeczne gminy.

Prezes holdingu Piotr Laszkiewicz jest wiceprzewodniczšcym Rady Polskiego Zwišzku Firm Deweloperskich (PZFD). Firma prowadzi siedem różnej wielkoœci inwestycji deweloperskich w stolicy.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL