Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Budowa i remont

Domy z Polski płynš nawet do Szwecji

Marina III we Wrocławiu – w budynku znajdš się 23 apartamenty.
materiał
Budynki mieszkaniowe i komercyjne stawiane na wodzie budzš duże zainteresowanie.

Polacy sš od dawna zafascynowani możliwoœciš mieszkania na wodzie – mówi Jan Rutkowski, dyrektor Floating Platform System. – Nasz pływajšcy dom w Porcie Czerniakowskim w kilka godzin odwiedziło ponad tysišc osób. W cenie zwykłego budynku można mieć dom pasywny, takš małš prywatnš wyspę. Niestety, sporo osób się zniechęca, bo nie istnieje infrastruktura do podłšczenia domów pływajšcych – dodaje.

Szyte na miarę

W całej Warszawie, jak podaje Jan Rutkowski, wygospodarowano miejsce na dziewięć takich budynków. – A i tak jest o niebo lepiej niż w innych miastach – mówi dyrektor. – Domów pływajšcych jest w Polsce 16 – wskazuje. Sama pływajšca platforma kosztuje od 500 zł za mkw., dom w stanie surowym – poniżej 2 tys. zł za mkw. – W tej cenie nie da się wybudować nic w linii brzegowej, której długoœć jest ograniczona – podkreœla Rutkowski.

Floating Platform System jest biurem projektowym i producentem. – Jeœli jest woda, to możemy zaoferować pływajšcy dom, apartament do wynajęcia, ogródek, restaurację. Jeœli znudzi się nam widok z okna, to możemy przeholować dom w nowe miejsce – opowiada Rutkowski. Jego firma w tym roku rozpoczęła realizację domów za granicš. – Finalizujemy kontrakt na pływajšce biura portowe dla Zarzšdu Dróg Wodnych w Anglii. Produkcja naszej firmy odbywa się pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków – przypomina.

Deweloperzy, także mieszkaniowi, bojš się wody coraz mniej. – Jedna z firm pytała o możliwoœć urzšdzenia biura sprzedaży na Kanale Żerańskim w Warszawie. Polacy tęskniš za naturš, a woda to sport, spokój i relaks. Inwestycje mieszkaniowe z widokiem na wodę sprzedajš się dobrze, co potwierdza m.in. Port Praski – zauważa Jan Rutkowski.

Domy na wodzie oferuje także EcoReadyHouse (ERH). Marka należšcš do firmy Procyon specjalizuje się w produkcji i budowie domów pasywnych i energooszczędnych tworzonych z prefabrykatów na indywidualne zamówienie klienta. Pływajšce domy sš popularne m.in. w Holandii. – To rozwišzanie zdobywa coraz większš popularnoœć także w Szwecji – mówi Wojciech Pronobis, Country Director Poland marki ERH. – Poczštkowo na indywidualne zamówienie klienta zbudowaliœmy jeden dom. Szybko się okazało, że chętnych jest więcej. Przygotowujemy i budujemy kolejne budynki. Dostajemy też pierwsze pytania od klientów z Polski – dodaje.

Byle nie na trasie statku

Wojciech Pronobis podkreœla, że specyfika domów pływajšcych zależy wyłšcznie od klienta.

– Wszystkie prefabrykaty przygotowujemy sami, dlatego możemy spełniać najbardziej wyœrubowane wymagania i zapewnić najwyższš jakoœć – zapewnia dyrektor. – W Szwecji pracujemy zarówno nad dużymi, ponad 250-metrowymi domami, jak i mniejszymi, o powierzchni ok. 150 mkw. Każdy z nich może być zrealizowany również w Polsce – podkreœla Wojciech Pronobis. Rozwišzanie jest atrakcyjne m.in. dla osób, które planujš inwestycję w miejscu, gdzie ceny gruntu sš wysokie lub ich zabudowa nie jest możliwa.

– Planujšc dom na wodzie, musimy ustalić z Urzędem Żeglugi Œródlšdowej i Regionalnym Zarzšdem Gospodarki Wodnej, czy wybrane miejsce nie znajduje się na trasie statków – tłumaczš eksperci ERH.

Woda przycišgnęła spółkę deweloperskš Topacz Investment. We Wrocławiu deweloper realizuje inwestycję Marina III. Tomasz Kurzewski, przewodniczšcy rady nadzorczej firmy Topacz, opowiada, że inwestycja powstaje na cyplu kończšcym ul. Księcia Witolda. W pięciokondygnacyjnym budynku powstanš 23 apartamenty z panoramicznymi widokami na rzekę i północnš fasadę barokowego budynku Uniwersytetu Wrocławskiego. Na ostatniej kondygnacji znajdš się 150-metrowe mieszkania.

– Nad lustrem wody zaplanowaliœmy tarasy. Projekt został wyłoniony w otwartym konkursie spoœród niemal stu propozycji. Od strony architektonicznej nadzoruje go pracownia Major Architekci – mówi Tomasz Kurzewski. Budynek będzie gotowy za niecały rok. Metr lokalu deweloper wycenił na 10–20 tys. zł.

– W sšsiedztwie znajduje się wybudowana przez firmę Topacz Investment marina – opowiada Tomasz Kurzewski. – Można tam zacumować na stałe 40 łódek, motorówek czy jachtów – wskazuje.

Według Jana Rutkowskiego z Floating Platform System w Polsce mamy idealne warunki do budowy hoteli na wodzie. – Nawet zimš otoczony lodem budynek jest niesamowicie romantycznym miejscem – ocenia dyrektor. Rutkowski zwraca uwagę na rosnšce zainteresowanie pływajšcymi apartamentami hotelowymi oraz restauracjami. – Hotele majš często dostęp do linii brzegowej, a inwestycje sš większe, co oznacza, że procentowy koszt podłšczenia mediów jest dużo mniejszy – wyjaœnia. Floating Platform System kończy budowę dwóch restauracji – jednej w Malborku na Nogacie naprzeciwko zamku, drugiej koło Gniezna w Skorzęcinie na jeziorze Niedzięgiel.

masz pytanie, wyœlij e-mail do autorki: a.gawronska@rp.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL