Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Budowa i remont

Park wodny w Mszczonowie. Suntago za 150 milionów euro

Park wodny Suntago zostanie wybudowany na 20-hektarowej działce w Mszczonowie
Materiały
W podwarszawskim Mszczonowie będzie jak w Therme Erding pod Monachium. Ma tam powstać największy park wodny w Europie Œrodkowo-Wschodniej - Suntago Wodny Œwiat.

Rozpoczęła się budowa pierwszego etapu Park of Poland. Trzydzieœci zjeżdżalni o długoœci 3,2 km, łaŸnie termalne, baseny mineralne, kompleks spa oraz ponad dziesięć różnego rodzaju saun - inwestycja warta 150 mln euro powinna zakończyć się w cišgu dwóch lat.

Co to będzie?

Park wodny Suntago zostanie wybudowany na 20-hektarowej działce w Mszczonowie, między autostradš A2 a drogš ekspresowš S8, w odległoœci 40 km od Warszawy i 70 km od Łodzi.

Obiekt ma być największym zadaszonym parkiem wodnym w Europie. Będzie czynny codziennie i może przyjšć do 15 tys. osób dziennie. Całkowita powierzchnia Suntago wyniesie 67 tys. mkw. Zaplanowano tam 2,5 tys. bezpłatnych miejsc parkingowych i ponad 8 tys. szafek dla goœci.

Kompleks będzie się składał z trzech różnych stref tematycznych:

- saunariów - w tej strefie znajdzie się ponad 10 różnego rodzaju tematycznych saun, prywatne gabinety masażu, mineralne baseny zdrowotne oraz solaria.

- strefy relaksu - goœcie będš tam mogli zrelaksować się w otoczeniu 700 prawdziwych palm i popływać w zakrytym basenie o powierzchni 1 tys. mkw. oraz w basenie usytuowanym obok ogrodu o powierzchni 20 tys. mkw., z otwieranym w słoneczne dni dachem.

- wodnej dżungli Jamango - zaplanowano w niej ponad 3 km zjeżdżalni wodnych, w tym najdłuższš krytš zjeżdżalnię w Europie o długoœci 320 metrów. W tej strefie dzieci, doroœli i rodzice będš mogli korzystać i konkurować na 30 różnych zjeżdżalniach oraz rozmaitych akwenach z falami czy na tzw. rwšcych rzekach. Dla rodziców z dziećmi zaplanowano wodny plac zabaw.

Oprócz tego w Suntago Wodny Œwiat przewidziano pięć restauracji oraz cztery bary położone bezpoœrednio przy basenach.

- Suntago Wodny Œwiat będzie wspaniałym miejscem na spędzanie wolnego czasu z całš rodzinš we wszystkie dni tygodnia. Jestem przekonany, że wœród 30 różnego rodzaju zjeżdżalni, ponad 3,5 tys. mkw. basenów, ponad dziesięciu saun i wielu jeszcze innych atrakcji, każdy znajdzie coœ ekscytujšcego dla siebie i wyjdzie zrelaksowany - mówi Peter Dudolenski, prezes Global City Holdings.

Suntago Wodny Œwiat będzie pierwszym etapem kompleksu rozrywkowego Park of Poland, budowanego przez Global City Holdings w Mszczonowie. Powierzchnia całej inwestycji wyniesie 400 hektarów, z czego park wodny zajmie 20 hektarów. Po ukończeniu Suntago Wodny Œwiat, inwestor zamierza w ramach całego kompleksu wybudować parki tematyczne, bungalowy, hotele, centrum konferencyjne i handlowe, biurowce w stylu „Silicon Valey" oraz apartamentowce.

Kto to wybuduje?

Inwestorem Suntago Wodny Œwiat jest Global City Holdings, znany w Polsce między innymi z rozwoju sieci kinowej Cinema City. Firma uważa, że przedsięwzięcie będzie mieć znaczšcy wpływ na rozwój lokalnej gospodarki.

- Przez kilka lat rozwijaliœmy projekt krok po kroku. Park of Poland będzie przycišgał goœci z całej Polski oraz turystów z całej Europy, bo w cišgu godziny jazdy samochodem do obiektu będzie mogło dotrzeć osiem milionów osób - mówił Mooky Greidinger, inwestor Global City Holdings. - Jest to ogromna inwestycja, która tylko w pierwszym etapie stworzy około 600 nowych miejsc pracy. Ponadto park wodny przyczyni się do rozbudowy lokalnej infrastruktury i hoteli, ale przede wszystkim zwiększš się wpływy do budżetu gminy Mszczonów. Chciałbym podziękować burmistrzowi Mszczonowa, Józefowi Kurkowi, bo bez jego wizji, zaufania do nas oraz dobrej współpracy inwestycja nie mogłaby się rozpoczšć - dodał Mooky Greidinger.

Na wzór Monachium?

Global City Holdings podpisał strategiczne partnerstwo z Grupš WUND, kierowanš przez niemieckiego biznesmena Josefa Wunda. W Niemczech, Grupa WUND jest operatorem czterech parków wodnych, w tym Therme Erding w okolicach Monachium, które będzie projektem referencyjnym dla Suntago Wodny Œwiat w Mszczonowie.

- W Erding, po otwarciu parku wodnego, całkowite dochody miasta wzrosły o blisko 100 milionów euro rocznie, a liczba hoteli i pensjonatów zwiększyła się z 7 do ponad 50. W tym samym czasie dzięki projektowi powstało 600 miejsc pracy oraz tysišc kolejnych poœrednio zwišzanych z funkcjonowaniem obiektu - przytacza przykład inwestor Suntago Wodny Œwiat.

Wartoœć inwestycji w Mszczonowie wyniesie 150 mln euro. Projekt będzie finansowany z dwóch Ÿródeł: ze œrodków własnych Global City Holdings oraz kredytów bankowych.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL