Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Budowa i remont

Park wodny w Mszczonowie. Suntago za 150 milionów euro

Park wodny Suntago zostanie wybudowany na 20-hektarowej działce w Mszczonowie
Materiały
W podwarszawskim Mszczonowie będzie jak w Therme Erding pod Monachium. Ma tam powstać największy park wodny w Europie Środkowo-Wschodniej - Suntago Wodny Świat.

Rozpoczęła się budowa pierwszego etapu Park of Poland. Trzydzieści zjeżdżalni o długości 3,2 km, łaźnie termalne, baseny mineralne, kompleks spa oraz ponad dziesięć różnego rodzaju saun - inwestycja warta 150 mln euro powinna zakończyć się w ciągu dwóch lat.

Co to będzie?

Park wodny Suntago zostanie wybudowany na 20-hektarowej działce w Mszczonowie, między autostradą A2 a drogą ekspresową S8, w odległości 40 km od Warszawy i 70 km od Łodzi.

Obiekt ma być największym zadaszonym parkiem wodnym w Europie. Będzie czynny codziennie i może przyjąć do 15 tys. osób dziennie. Całkowita powierzchnia Suntago wyniesie 67 tys. mkw. Zaplanowano tam 2,5 tys. bezpłatnych miejsc parkingowych i ponad 8 tys. szafek dla gości.

Kompleks będzie się składał z trzech różnych stref tematycznych:

- saunariów - w tej strefie znajdzie się ponad 10 różnego rodzaju tematycznych saun, prywatne gabinety masażu, mineralne baseny zdrowotne oraz solaria.

- strefy relaksu - goście będą tam mogli zrelaksować się w otoczeniu 700 prawdziwych palm i popływać w zakrytym basenie o powierzchni 1 tys. mkw. oraz w basenie usytuowanym obok ogrodu o powierzchni 20 tys. mkw., z otwieranym w słoneczne dni dachem.

- wodnej dżungli Jamango - zaplanowano w niej ponad 3 km zjeżdżalni wodnych, w tym najdłuższą krytą zjeżdżalnię w Europie o długości 320 metrów. W tej strefie dzieci, dorośli i rodzice będą mogli korzystać i konkurować na 30 różnych zjeżdżalniach oraz rozmaitych akwenach z falami czy na tzw. rwących rzekach. Dla rodziców z dziećmi zaplanowano wodny plac zabaw.

Oprócz tego w Suntago Wodny Świat przewidziano pięć restauracji oraz cztery bary położone bezpośrednio przy basenach.

- Suntago Wodny Świat będzie wspaniałym miejscem na spędzanie wolnego czasu z całą rodziną we wszystkie dni tygodnia. Jestem przekonany, że wśród 30 różnego rodzaju zjeżdżalni, ponad 3,5 tys. mkw. basenów, ponad dziesięciu saun i wielu jeszcze innych atrakcji, każdy znajdzie coś ekscytującego dla siebie i wyjdzie zrelaksowany - mówi Peter Dudolenski, prezes Global City Holdings.

Suntago Wodny Świat będzie pierwszym etapem kompleksu rozrywkowego Park of Poland, budowanego przez Global City Holdings w Mszczonowie. Powierzchnia całej inwestycji wyniesie 400 hektarów, z czego park wodny zajmie 20 hektarów. Po ukończeniu Suntago Wodny Świat, inwestor zamierza w ramach całego kompleksu wybudować parki tematyczne, bungalowy, hotele, centrum konferencyjne i handlowe, biurowce w stylu „Silicon Valey" oraz apartamentowce.

Kto to wybuduje?

Inwestorem Suntago Wodny Świat jest Global City Holdings, znany w Polsce między innymi z rozwoju sieci kinowej Cinema City. Firma uważa, że przedsięwzięcie będzie mieć znaczący wpływ na rozwój lokalnej gospodarki.

- Przez kilka lat rozwijaliśmy projekt krok po kroku. Park of Poland będzie przyciągał gości z całej Polski oraz turystów z całej Europy, bo w ciągu godziny jazdy samochodem do obiektu będzie mogło dotrzeć osiem milionów osób - mówił Mooky Greidinger, inwestor Global City Holdings. - Jest to ogromna inwestycja, która tylko w pierwszym etapie stworzy około 600 nowych miejsc pracy. Ponadto park wodny przyczyni się do rozbudowy lokalnej infrastruktury i hoteli, ale przede wszystkim zwiększą się wpływy do budżetu gminy Mszczonów. Chciałbym podziękować burmistrzowi Mszczonowa, Józefowi Kurkowi, bo bez jego wizji, zaufania do nas oraz dobrej współpracy inwestycja nie mogłaby się rozpocząć - dodał Mooky Greidinger.

Na wzór Monachium?

Global City Holdings podpisał strategiczne partnerstwo z Grupą WUND, kierowaną przez niemieckiego biznesmena Josefa Wunda. W Niemczech, Grupa WUND jest operatorem czterech parków wodnych, w tym Therme Erding w okolicach Monachium, które będzie projektem referencyjnym dla Suntago Wodny Świat w Mszczonowie.

- W Erding, po otwarciu parku wodnego, całkowite dochody miasta wzrosły o blisko 100 milionów euro rocznie, a liczba hoteli i pensjonatów zwiększyła się z 7 do ponad 50. W tym samym czasie dzięki projektowi powstało 600 miejsc pracy oraz tysiąc kolejnych pośrednio związanych z funkcjonowaniem obiektu - przytacza przykład inwestor Suntago Wodny Świat.

Wartość inwestycji w Mszczonowie wyniesie 150 mln euro. Projekt będzie finansowany z dwóch źródeł: ze środków własnych Global City Holdings oraz kredytów bankowych.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL