Prawo budowlane. Inwestycja ma nawiązać do sąsiada

Budowa budynku w ostrej granicy działki musi być zgodna nie tylko z warunkami zabudowy, ale również z przepisami techniczno-budowlanymi.

Aktualizacja: 31.03.2017 09:06 Publikacja: 31.03.2017 09:02

Prawo budowlane. Inwestycja ma nawiązać do sąsiada

Foto: ROL

Jak co miesiąc przedstawiamy orzeczenia sądowe dotyczące nieruchomości.

W ostrej granicy

Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę ważną dla samorządów i inwestorów. Przesądził w niej, że w wypadku lokalizacji inwestycji pod uwagę należy brać nie tylko ustalenia warunków zabudowy, ale również przepisy techniczno-budowlane.

Chodzi o budowę budynku w ostrej granicy na działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Zdaniem NSA stawiany budynek musi nawiązać do tego istniejącego na sąsiedniej nieruchomości i nie może być od niego wyższy. Uchwała jest odpowiedzią na pytanie składu orzekającego NSA. Rozstrzygał on spór w sprawie budynku gospodarczo-garażowego stawianego w ostrej granicy. Przeciwko budowie protestowała sąsiadka.

Spór toczył się wiele lat. Starosta słupecki dwukrotnie wydał pozwolenie na budowę budynku gospodarczo-garażowego, ponieważ nie widział ku temu przeszkód.

Wcześniej dla tej inwestycji wydano warunki zabudowy, które dopuszczały zabudowę w ostrej granicy. Pozwalał na to § 12 ust. 2 rozporządzenia. Przewiduje on, że można sytuować budynek ślepą ścianą w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy.

Uchwała NSA z 1 marca 2017 r., sygnatura akt II OPS 2/16

Droga w planie

Rada gminy może w miejscowym planie wytyczyć na nieruchomości dewelopera drogę wewnętrzną, która będzie ogólnodostępna.

Takie orzeczenie podjął Naczelny Sąd Administracyjny. Jego zdaniem ustawa zasadnicza daje gminie władztwo planistyczne. A prawo własności można ograniczać. W tym konkretnym wypadku chodziło o nieruchomość pod Opolem.

Deweloper planował wybudować na niej osiedle domów jednorodzinnych, ale przeszkodziła mu rada gminy. Przewidziała w miejscowym planie biegnącą przez środek jego nieruchomości budowę ogólnodostępnej drogi wewnętrznej o szerokości 10 m. W efekcie trzy działki dewelopera składające się na tę nieruchomość nie nadawały się już do zabudowy.

Wyrok NSA z 29 marca 2017 r., sygnatura akt II OSK 1922/15

Jak co miesiąc przedstawiamy orzeczenia sądowe dotyczące nieruchomości.

W ostrej granicy

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu