Budowa i remont

Dom: z poddaszem czy bez?

Prawie 70 proc. inwestorów wybiera dach dwuspadowy
Braas
Jakie domy budują inwestorzy indywidualni? Najczęściej dwukondygnacyjne, z dachem dwuspadowym. Kominek musi być, ale piwnica jest zbędna.

Okazuje się, że najwięcej, bo aż 70 proc. osób budujących dom, wybiera dwie kondygnacje. W 42 proc. przypadków projekt ma pięć pokoi, a na jeden mniej decyduje się 37 proc. Polaków - tak wynika z ankiety branżowego serwisu tooba.pl.

Jaki dach

Inwestorzy indywidualni przewidują w swoim domu dwie łazienki. Najpopularniejsza wielkość domu to od 120 do 140 mkw. - 25 proc. ankietowanych. Niemal każdy badany (93 proc.) rezygnuje z piwnicy.

Prawie po połowie rozkłada się liczba osób preferujących tradycyjną i nowoczesną architekturę. Prawie 70 proc. wybiera dach dwuspadowy, przy czym wśród klientów portalu tooba.pl dominującym pokryciem jest dachówka (62 proc.).

Skąd ciepło

Aż 98 proc. projektów budowlanych przewiduje kominek. Jednak tylko połowa kominków jest realizowana. W przypadku źródeł ciepła Polacy najchętniej decydują się na kotły gazowe (42 proc.).

Kolejne miejsca zajmują kocioł węglowy (25 proc.) i na ekogroszek (18 proc.). Co ciekawe, 7 proc. ankietowanych wskazuje na pompę ciepła jako na źródło ogrzewania budynku.

Raport został oparty na analizie sprzedaży projektów budowlanych w 2016 roku oraz ankietach telefonicznych 500 użytkowników portalu tooba.pl.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL