Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Budowa i remont

Mikroplan może zamrozić inwestycję

Fotorzepa, Sławomir Mielnik Sławomir Mielnik
Miejscowy plan dla jednej nieruchomoœci? Mikroplany wbrew pozorom nie sš rzadkoœciš. Gminy wykorzystujš je nie tylko do zwabienia inwestora, ale też do blokowania niechcianych przedsięwzięć.
Niektóre miejscowe plany uchwala się tylko dla jednej nieruchomoœci. Oczywiœcie zaraz pojawia się pytanie, czy to ma w ogóle sens? Okazuje się, że mikroplany wcale nie sš takš znowu rzadkoœciš. I wbrew pozorom nie zawsze uchwala się je po to, by zwabić dużego inwestora. Bardzo często wykorzystuje się je do blokowania niewygodnych dla gmin przedsięwzięć. W Warszawie, zanim weszła w życie mała ustawa reprywatyzacyjna, mikroplany służyły do blokowania zwrotów dekretowych nieruchomoœci, na których znajdujš się przedszkola czy szkoły. Inwestorzy próbujš się bronić przed mikroplanami. Walczš o ich uchylenie w sšdach administracyjnych. Tak było m.in. w Poznaniu. Rada miasta postanowiła uchwalić plan tylko dla jednej nieruchomoœci. Mikroplan dopuszczał jej zabudowę budynkiem usługowo-mieszkaniowym. Zakazywał też umieszczania na niej reklam wielkoformatowych. Właœciciel działki zaprotestował. W okolicy znajdowała się galeria handlowa. Liczył więc na rozpoczęcie podobnego rodzaju działalnoœci. Wystšpił ze skargš do Wojewódzkiego Sšdu Administracyjnego w Poznaniu.
Jego zdaniem plan w żaden sposób nie spełnia swoich podstawowych funkcji, a mianowicie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej na terenie gminy. Dotyczy bowiem pojedynczej działki. Ogranicza też jego prawo własnoœci. Nie może jej zabudować tak jak chce. Nie może też stawiać na niej reklam. Tymczasem na sšsiedniej działce znajduje się centrum handlowe, na którym takie reklamy wiszš. Władze miasta broniły się, że nie ma sensu uchwalać planu dla wielu nieruchomoœci, skoro sš zabudowane. A sporna działka jest fragmentem zespołu urbanistyczno-architektonicznego wpisanego do rejestru zabytków. Prawo własnoœci nie jest prawem absolutnym i podlega ograniczeniom. Muszš być one proporcjonalne do celów, jakie chce się w ten sposób osišgnšć. Rada miasta może więc nie tylko ograniczyć, ale też zmienić korzystanie z nieruchomoœci. WSA uznał jednak, że radni mogš uchwalić miejscowy plan tylko dla jednej nieruchomoœci. Przepisy im tego nie zabraniajš. Podobnego zdania był Naczelny Sšd Administracyjny. Według niego przepisy nie mówiš, jakš powierzchnię powinny obejmować. Rada miasta może więc uchwalić plan tylko dla jednej nieruchomoœci, jak stało się w Poznaniu. Osobnš kwestiš jest opłacalnoœć uchwalania takiego planu. Ocena tego nie leży jednak w kompetencji sšdu.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL