Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Budowa i remont

Secesyjna perła w sercu miasta

Poczštkowo kamienica miała być nieco niższa. Podczas budowy w 1911 roku inwestor zmienił zdanie i zdecydował, że budynek ma być bardziej okazały.
materiały prasowe
Elegancki dom przy Rakowickiej 8, wybudowany w 1911 roku jako kamienica czynszowa, to wzorcowy przykład architektury secesyjnej Krakowa.
Narożna kamienica ma nieregularne kształty i – w przeciwieństwie do póŸniejszych modernistycznych apartamentowców – charakterystyczny spiczasty dach. Wnętrza zdobiš bogate ornamenty. Reprezentacyjny hol wejœciowy ozdobiono motywami roœlinnymi i kwietnymi, na klatce schodowej dominujš motywy geometryczne. Poczštkowo projekt zakładał budowę tylko trzech pięter oraz parteru na funkcje komercyjne. W czasie stawiania fundamentów, główny inwestor Dawid Gronner, bogaty restaurator, zmienił zamysł i stworzył okazalszš nieruchomoœć pięciokondygnacyjnš. Nie wiemy, kto był architektem realizujšcym jego prestiżowe zlecenie. Dzieło architektoniczne przypisywane jest Edmundowi Oraczewskiemu, który był jedynie mistrzem murarskim, wykonawcš woli architekta. Elewacja budynku stała się bardziej dekoracyjna, niż to poczštkowo zakładano. Balustrady z kutego żelaza, wykorzystane do stworzenia poręczy schodów oraz balkonów, powstały na zlecenie ówczesnych krakowskich kowali-artystów. Do wykonania drzwi wewnętrznych oraz okien zatrudnieni byli najlepsi lokalni stolarze. Z rozkładu budynku można wywnioskować, że najbardziej reprezentacyjne apartamenty znajdowały się we froncie kamienicy, zaœ mniejsze mieszkania lokowano nieco głębiej, również na poddaszu. Dom Gronnera powstał u zbiegu ulic Rakowickiej i Kurkowej, w sšsiedztwie budynków tworzšcych unikalnš mieszankę stylów architektonicznych Krakowa. Nieopodal istniał już neorenesansowy gmach Uniwersytetu Ekonomicznego oraz neobarokowe koszary wojskowe. Kamienica Gronnera wyróżniała się na tle tych budynków estetykš Art Nouveau. – Pod koniec XIX wieku obrzydły wprawdzie ornamenty neorenesansowe i neorokokowe, ale nie obrzydły ornamenty, chciano tylko żeby były własnego pomysłu – zaznacza Władysław Tatarkiewicz, filozof i historyk estetyki. W przypadku domu przy Rakowickiej potrzeba ornamentu wyraziła się w zastosowaniu płytek i kafli ceramicznych autorstwa Romana Silberbacha. Nadały one wnętrzom niepowtarzalny urok.

Wpływy Monachium

Moda na płytki i kafle ceramiczne narodziła się w połowie XIX wieku w wiktoriańskiej Anglii. Pierwszym zakładem produkujšcym ceramikę podłogowš i œciennš była fabryka porcelany Stoke-on-Trent. Z Wysp Brytyjskich trend przywędrował na kontynent. Na ziemiach polskich moda na ozdobnš ceramikę secesyjnš rozpowszechniła się przed rokiem 1890. Poczštkowo bazowano na imporcie gotowych materiałów, z czasem powstały pierwsze krajowe fabryki, wœród nich słynna galicyjska fabryka Jana Lewińskiego we Lwowie, która w 1894 roku zatrudniała już 25 osób. Profesor lwowskich uczelni Jan Lewiński tworzył płytki i figury ceramiczne o niezwykle oryginalnych ornamentach, inspirowanych polskš i ukraińskš sztukš ludowš. Ceramikę w luksusowych wnętrzach domu przy Rakowickiej 8 stworzył Roman Silberbach, prawdopodobnie wraz z synem Emilem. Artystyczna rodzina tworzyła w Krakowie cenne dzieła ceramiki secesyjnej. To właœnie Silberach jest twórcš ceramiki w reprezentacyjnym foyer Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – budynek teatru to ikoniczny gmach architektury secesyjnej. – Dla architektury krakowskiej secesji charakterystyczne jest otwarcie się na wpływy wiedeńskie i niemieckie, przede wszystkim na styl monachijski – przypomina dr Bartłomiej Gutowski, historyk sztuki. – Secesja nie zdominowała architektury Krakowa, lecz stała się charakterystycznym oraz zauważalnym elementem miasta – ocenia. Po 1945 roku secesyjna czynszówka przy Rakowickiej była nadal używana jako dom mieszkalny. Budynek starzał się, tracił swój dawny blask. Zniszczeniu uległy dachówki, a większoœć płytek na kiedyœ kolorowych klatkach schodowych wytarła się do szaroœci. Popękane secesyjne kafle w PRL-u i w latach 90. wyrzucano na œmietnik. Ubytki w podłodze wypełniano wylewkami z betonu. Dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku konserwatorzy zabytków, na czele z Romanem Wojciechowskim, podjęli wysiłek przywrócenia kamienicy dawnej œwietnoœci. Prywatny inwestor zdecydował się na prace remontowe, celem było odtworzenie w detalach dawnego splendoru. – Renowacja każdego oryginalnego elementu wymagała potężnej iloœci czasu i wysiłku, lecz była zadaniem pasjonujšcym. Na przykład ręczna produkcja płytek ceramicznych, majšcych pomóc w renowacji pieców kaflowych, zajęła pięć miesięcy – mówi Marcin Litwa, artysta tworzšcy w szkle i ceramice, projektant w firmie Panda Studio. – Ponieważ składniki wykorzystane w produkcji oryginału nie sš już dostępne, musieliœmy znaleŸć ich współczesnš alternatywę. Prawidłowe proporcje ich zastosowania gwarantujšce odpowiedni efekt zostały osišgnięte dopiero po ponad 150 próbach – relacjonuje Litwa zmagania artystów w XXI wieku z kunsztownš ceramikš z epoki.

Fragment dziedzictwa

Obecnie w doskonale odnowionej kamienicy jest 14 apartamentów, z których największy ma 125 mkw, zaœ najmniejszy 39 mkw. Na najwyższym piętrze secesyjnej kamienicy znajduje się dwupiętrowy apartament z tarasem na dachu. Rozcišga się z niego widok na pobliskie krakowskie Stare Miasto. Aby przystosować stary budynek do współczesnych standardów, inwestor zdecydował się na wymianę dachu, podłóg, œcian wewnętrznych, wszystkich instalacji elektrycznych, a także na izolację termicznš oraz akustycznš, która zapewnia optymalnš temperaturę wewnštrz budynku i ciszę w mieszkaniach. Najbardziej rewolucyjnym krokiem było wbudowanie windy ze starodawnymi lustrami oraz instalacja systemu monitoringu. Resztę kamienicy starano się odtworzyć w historycznych detalach. Przywrócono prostš elegancję. Dzięki wieloletnim pracom zakończonym w 2015 roku, przy Rakowickiej 8 udało się zachować i odtworzyć fragment krakowskiego dziedzictwa secesji. A krakowskich kamienic secesyjnych nie ma wcale tak wiele, jak się powszechnie wydaje. Inwentaryzacja w 1998 roku przeprowadzona przez miejscowych kuratorów sztuki, drobiazgowo wykazała, że w Krakowie znajduje się 70 budynków reprezentujšcych architekturę secesyjnš XIX i XX wieku. Kolejne inwentaryzacje – zmieniajšc nieco kryteria, poszerzajšc zakres pojęcia „secesja", „styl secesyjny", „Art Nouveau" – dodały do tej listy kolejne 50 budynków. W sumie wraz z obiektami posiadajšcymi „elementy secesyjne" naliczono w Krakowie 150 istniejšcych przykładów. Tym bardziej kamienica Rakowicka 8, nabiera wyjštkowego znaczenia dla dziejów architektury polskiej.

Historia zapisana w murach

W maju „Rzeczpospolita" już po raz drugi zaprasza do Gdyni na Real Esatate Impactor. W tym roku tematem głównym konferencji będzie tożsamoœć miast. Bez niej trudno zabiegać dziœ m.in. o przychylnoœć inwestorów, którzy sš niezbędni dla rozwoju metropolii XXI wieku. Pielęgnowanie tożsamoœci nierozerwalnie łšczy się z dbaniem o autentycznoœć i historię. Ta zapisana jest chociażby w tysišcach pięknych kamienic rozsianych w najróżniejszych miejscach Polski. Stšd nasz cykl o kamienicach z duszš.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL