Hubert Kozieł: Kiedy przestaniemy myśleć o szwajcarskiej walucie

Kurs franka szwajcarskiego wywołuje duże emocje jedynie w dwóch krajach: w Szwajcarii i w Polsce. Takie można przynajmniej odnieść wrażenie, przeglądając raporty analityków banków inwestycyjnych z całego świata.

Publikacja: 29.10.2017 19:31

Hubert Kozieł: Kiedy przestaniemy myśleć o szwajcarskiej walucie

Walucie małego alpejskiego kraju poświęca się w nich zwykle dosyć mało miejsca. No, chyba że mamy czas ucieczki inwestorów do „bezpiecznych przystani", do jakich jest zaliczana również szwajcarska waluta. Zyskuje ona na wartości wtedy, gdy części inwestorów wydaje się, że świat (lub tylko strefa euro) się wali. Traci zaś, gdy wszystko zmierza ku lepszej przyszłości. Frank jest więc, obok złota czy jena japońskiego, jednym z barometrów nastrojów na światowych rynkach finansów. A te nastroje w ostatnich miesiącach były jednoznacznie optymistyczne. Rynkowi gracze uznali, że w strefie euro i w USA będzie lepiej, więc trzymanie ogromnych ilości franków w portfelach nie ma już większego sensu. Euro zyskało więc od początku roku 8 proc. wobec franka, a złoty aż 12 proc. Ci, którzy dali się przed światowym kryzysem namówić na „absolutnie bezpieczne" kredyty frankowe, mogą już nieco odetchnąć. Kurs zszedł bowiem prawie do poziomu ze stycznia 2015 r., a może przecież zejść jeszcze niżej. Czyżby więc nadszedł czas na świętowanie?

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację