Magdalena Lemańska: Sztuczna inteligencja nas przechytrzy

Unia Europejska i każdy jej kraj członkowski z osobna będą musiały stworzyć ramy prawne, które pozwolą zapanować nad szybkim rozwojem sztucznej inteligencji. To zadanie bez perspektywy końca.

Aktualizacja: 25.10.2017 22:24 Publikacja: 25.10.2017 21:51

Magdalena Lemańska: Sztuczna inteligencja nas przechytrzy

Foto: 123RF

Należący do IBM kognitywny (czyli samodzielnie „uczący się" w oparciu o dane, którymi jest zasilany) system Watson już dzisiaj pomaga lekarzom w wielu krajach diagnozować choroby w oparciu o ogromne ilości danych z kart pacjentów. Samochody autonomiczne z technicznego punktu widzenia mogłyby jeździć po ulicach, gdyby nie to, że nie jesteśmy na to infrastrukturalnie i prawnie gotowi. O ile w przypadku lekarskiej współpracy z Watsonem za ostateczną decyzję w sprawie pacjenta zawsze odpowiedzialny jest lekarz, o tyle w przypadku samochodu, w którym nie siedzi kierowca, sprawa nie jest już tak prosta. A co, jeśli zarządza nim algorytm na chłodno kalkulujący, czy w przypadku patowej sytuacji na drodze mniejszym złem będzie uderzenie w większy samochód z jednym kierowcą niż w mniejszy, którym podróżuje cała rodzina? Z taką decyzją nie każdy musi się przecież potem chcieć pogodzić. Nie można też wykluczyć sytuacji, w której najbogatsi za ogromne kwoty będą za kilka lat w stanie zamówić na czarnym rynku samochód z algorytmem, który w takich sytuacjach zawsze „wygrywa". Co z lodówką, która w przyszłości samodzielnie będzie zamawiać zakupy i pomyli się na niekorzyść alergika, albo z bezzałogowym samolotem pasażerskim w przypadku katastrofy?

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację