Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Zamiary mierzmy jednak podług sił

Fotorzepa/Andrzej Bogacz
Miało być pięknie, wyszło jak zwykle – mawiał rosyjski premier.

I słowa te niestety œwietnie pasujš do naszej natury. Jak piszemy w dzisiejszej „Rzeczpospolitej", instalacja zgazowujšca węgiel, planowana w Kędzierzynie-KoŸlu, będzie miała problemy z opłacalnoœciš. Szumne zapowiedzi, wielkie oczekiwania i ryzyko, że finansowo się ta inwestycja nie zepnie. Polityczne zapotrzebowanie na tę inwestycję zapewne wyprzedziło rachunek zysków i strat.

Warto przygotować solidny biznesplan i ostrożnie komunikować inwestycje społeczeństwu i rynkowi. Bo czasem kończy się to spektakularnymi porażkami. Niestety, politycy potrzebujš chwalić się sukcesami, nierzadko nie swoimi. Stšd rodzš się pokusy, by „podkręcać" tematy.

Pamiętajš państwo łupki? Mieliœmy być drugim Teksasem, liczono już pienišdze, które emerytom miały zapewnić złotš staroœć. Były u nas największe firmy naftowe œwiata, jak Exxon, Conoco czy Talisman, które nie chciały przespać łupkowego boomu. Ostatecznie z żadnej koncesji poszukiwawczej – a w szczytowym momencie było ich ponad 100 – nie znaleziono tyle gazu, by opłacało się go wydobywać. Okazało się, że technologie amerykańskie, nad którymi pracowano wiele lat, w Polsce się nie sprawdzajš.

Będę nudny i się powtórzę. Polskie Sieci Elektroenergetyczne ostrzegajš, że po 2020 r. będš problemy w zbilansowaniu systemu. Słowem, mogš być ograniczenia w dostawać energii. Dlatego apeluję, by polska energetyka była objęta ponadpartyjnym porozumieniem. Tak jak było z wejœciem do NATO i UE. Bo co wybory, to inna jej wizja. Minister energii zapowiada, że sami sfinansujemy i zbudujemy siłownię jšdrowš. Boję się, że projekt ten podzieli los innych szumnie zapowiadanych, bioršc pod uwagę, że nie mamy w tym doœwiadczenia, a i w każdym worku z pieniędzmi kiedyœ widać dno. Odłóżmy więc na bok wezwania rodem z romantyzmu i zamiary mierzmy jednak podług sił. Nigdy odwrotnie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL