Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

CBA nie uratuje Skarbu Państwa

Archiwum
Poniedziałkowy komunikat Centralnego Biura Antykorupcyjnego o zatrzymaniu szefa rady nadzorczej Azotów zwiastuje powstanie nowego supernadzorcy w ładzie korporacyjnym państwowych spółek.

Oto władza, chcšc zdyscyplinować setki swoich nominatów, którzy obsiedli zarzšdy i rady nadzorcze firm, macha im nad głowami antykorupcyjnym batem, przypominajšc, by się pilnowali. NajwyraŸniej nie ma złudzeń, że pochodzenie z obozu „dobrej zmiany" samo w sobie gwarantuje cnotliwe prowadzenie się.

Błyskawiczne tempo, w jakim odbywała się wielka czystka w sektorze państwowym, i wygarnianie przez PiS „złogów po Platformie" musiały zaowocować nominacjami dla osób przypadkowych. Kryteria doboru kadr nie były przejrzyste i wbrew zapowiedziom nic nie wskazuje na to, by się to zmieniło. Nie jest to zresztš przypadłoœć tylko tej władzy. Także jej poprzednicy szybko zapomnieli o obiecanym komitecie nominacyjnym, który miał przy otwartej kurtynie odsiewać ziarno od plew.

Z perspektywy czasu widać, że sytuacji nie poprawia likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa, które odpowiadało za nadzór nad rzšdowymi włoœciami. Jego funkcje przejęli ministrowie „branżowi". Po pierwsze, stało się to przyczynkiem do walk frakcyjnych wewnštrz rzšdu i wydzierania sobie spółek w celu obsadzenia własnymi ludŸmi. Po drugie, ministrowie jako „właœciciele" podlegajšcych im firm, majš tendencję do faworyzowania ich w kreowaniu polityki w podległych im dziedzinach. Sš niejako sędziami we własnej sprawie, ze szkodš dla całej gospodarki. Najjaskrawszy przykład to całkowite podporzšdkowanie polityki resortu energii ratowaniu branży górniczej – kosztem energetyki, zarówno tej klasycznej, jak i opartej na Ÿródłach odnawialnych.

Problemów tych by nie było, gdyby po prostu spółki kiedyœ sprywatyzowano. Nieefektywnoœć rozrastajšcego się sektora państwowego tuszuje wspaniała koniunktura gospodarcza. Ale w dłuższej perspektywie, gdy sprzyjajšce dziœ wiatry się odwrócš, będzie on mocno cišżyć całej polskiej gospodarce. I żaden supernadzorca w postaci CBA tego nie zmieni.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL