Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Niezależny, czyli korzystny dla wszystkich

Fotorzepa, Robert Gardziński
Obywatel rzadko kiedy może wygrać z systemem. W przypadku obowišzkowych ubezpieczeń OC system wycenia koszt swoich usług coraz wyżej, a w przypadku szkody wysyła do poszkodowanego swojego człowieka, żeby oszacował, ile się za niš należy. Zdarzajš się więc przypadki zaniżania wysokoœci odszkodowania, zwłaszcza z OC, które przez lata, z powodu wojny cenowej, było nierentownš częœciš biznesu ubezpieczeniowego.

Obywatel, gdy uzna, że coœ jest nie tak, może oczywiœcie próbować się odwoływać, opłacić własnego rzeczoznawcę, ale grono tych, którzy tak robiš, jest niewielkie, zresztš towarzystwa zwykle i tak alternatywne kosztorysy odrzucajš. Zacietrzewiony klient może pójœć w takiej sytuacji do sšdu i zapewne wygra, ale iluż takich jest? Gros z nich po przemyœleniu wybierze wypłatę odszkodowania w gotówce, a potem będš próbowali naprawić samochód jak najtaniej.

Taka polityka jest jednak niebezpieczna także dla systemu ubezpieczeń. W ten sposób bowiem na drogach pojawiajš się kolejne, często połatane byle jak pojazdy powypadkowe, zwiększajšc w ten sposób ryzyko powstania kolejnych wypadków, wypłacania kolejnych odszkodowań i tak dalej. A w tle majaczyć będš kolejne podwyżki OC, bo szkodowoœć roœnie, a biznes powinien być przecież rentowny. W podobnej sytuacji sš zresztš warsztaty naprawiajšce takie samochody bezgotówkowo – żeby nie ryzykować odrzucenia wyceny naprawy, sięgajš po tańsze zamienniki oryginalnych częœci, a z tym jest jak w totolotku – jedne sš bardzo dobrej jakoœci, inne sš jedynie tanie.

Pomysł wprowadzenia niezależnych rzeczoznawców wyceniajšcych szkody nie jest zły, bo zwiększa równowagę pomiędzy stronami. Ubezpieczyciele oczywiœcie się broniš, już grożšc kolejnymi podwyżkami cen OC. Ale moim zdaniem broniš się niemšdrze. We własnym interesie powinni zgodzić się na niezależne wyceny. Ale jeœli klienci biorš gotówkę, a nie korzystajš z warsztatów rozliczajšcych się z ubezpieczycielem bezgotówkowo, niech przedstawiajš potem kwity, że jeœli już naprawiali auto, to szkoda została zlikwidowana uczciwie, a nie u wujka w stodole za ćwierć ceny.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL