Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Michał Niewiadomski: Szalona gra z zielonš energiš

Fotorzepa, Andrzej Bogacz
Determinacja, z jakš koncern energetyczny Energa chce się pozbyć zobowišzań dotyczšcych zakupów pršdu z wiatraków, jest piorunujšca.

Nie doœć, że spółka chce unieważnić kontrakty na zakup zielonej energii, to jeszcze domaga się zwrotu pieniędzy, które już wydała. Na poczštku 2015 r. cena za wyprodukowanie 1 MWh zielonej energii wynosiła 150 zł, teraz oscyluje wokół 30 zł. Nadpodaż spowodowały regulacje wprowadzane przez polityków, więc koncern powinien mieć pretensje do nich, a nie karać za te decyzje firmy, które obecnie produkujš energię po kosztach i nie ponoszš winy za to, że obecna władza woli węgiel od wiatraków.

Razi też sposób, w jaki koncern podchodzi do tematu. Zamiast próbować rozmawiać z branżš, ostentacyjnie wypowiada umowy. To, że reguł gry nie zmienia się w jej trakcie, uznajš niestety tylko dżentelmeni. A zrywanie kontraktów w trakcie ich trwania nie służy ani wiarygodnoœci spółki, ani rozwojowi energii odnawialnej, która stanowi ok. 40 proc. mocy wytwórczych Energi.

Wiarygodnoœć spółki jest tu szalenie ważna, bo chcšc wyrobić unijne normy wytwarzania energii z OZE (15 proc. w 2020 r.) – a UE już szykuje kolejne ambitne plany produkcji pršdu z wiatru i słońca – spółka będzie musiała kupić częœć energii od producentów. Czy po takiej wolcie znajdš się chętni na wspólne przedsięwzięcia z koncernem? Dobremu klimatowi wokół spółki nie pomogły zapowiedzi prezesa o planowanych przez koncern przejęciach farm wiatrowych. Branża odczuła to jako zapowiedŸ skupu wiatraków po zaniżonych cenach od producentów borykajšcych się ze spłatš kredytów zacišgniętych na instalacje wiatrowe.

I słowo o inwestycjach. W obliczu wycofywania się zagranicznych banków z finansowania węglowych bloków energetycznych warto zwrócić uwagę, że doniesienia z Polski dotyczšce energetyki sš pilnie obserwowane w zachodnich stolicach. Pozyskanie kapitału dla spółek traktujšcych prawo w sposób instrumentalny może być sporym wyzwaniem.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL