Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Wreszcie dobre wiadomości

Fotorzepa, Ryszard Waniek
Po latach nieokiełznanego wzrostu wreszcie zaczšł spadać import bardzo mocno używanych samochodów osobowych.

Jak widać po ofertach w Niemczech, Holandii, Danii i Szwajcarii, wyraŸnie trudniej jest znaleŸć dziesięcioletniego mercedesa bšdŸ bmw z silnikiem Diesla. Takie modele właœnie były najchętniej kupowane przez Polaków, bo były tanie w obsłudze, łatwe do napraw w każdym garażu i dawały dużš szansę, że przejadš o własnych siłach przez pół Europy do polskiego warsztatu.

Teraz używane diesle na Zachodzie sš już droższe, bardziej skomplikowane w obsłudze, często wymagajšce wizyty w autoryzowanym warsztacie, a to już łšczy się z poważnymi kosztami. A w dodatku nikt tak naprawdę nie wie, jaka jest ich przyszłoœć. Kolejne miasta ogłaszajš, że nie pozwolš wjechać autom z normami spełniajšcymi Euro 1-5. A w dodatku jeszcze Volkswagen i Audi, które wywołanš aferš spalinowš zniechęciły wielu kierowców do kupowania pojazdów z silnikami wysokoprężnymi, ogłosiły akcje hojnych dopłat do złomowania starszych modeli diesla, pod warunkiem zakupu nowych pojazdów ich marek. Na razie tylko w Niemczech, ale to i tak oznacza, że motoryzacyjne rzęchy na dobre zginš z rynku.

Nowe statystyki pokazujšce, że motoryzacyjny złom już coraz rzadziej będzie napływał do Polski, to dobra wiadomoœć nie tylko dla œrodowiska, ale w ogóle dla stanu motoryzacji w naszym kraju. Niskie stopy procentowe, najróżniejsze formy finansowania, które bardziej niż kiedykolwiek ułatwiajš możliwoœć korzystania z nowych pojazdów, to zachęta dla importerów, żeby naprawdę zadbali o polski rynek. Zresztš już widać, że to zauważyli. Szybciej niż kiedykolwiek w przeszłoœci pojawiajš się na polskim rynku premiery nowych modeli. Dilerzy rywalizujš ze sobš zachętami, bo wiedzš, że wcale nie opłaca im się żyłować marży, skoro mogš sprzedać więcej, a potem zarobić na przeglšdach. A dla wszystkich użytkowników dróg jest jedna dobra wiadomoœć: nowszymi, lepszymi autami będziemy jeŸdzić bezpieczniej.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL