Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Krzysztof A. Kowalczyk: Obiecać można nawet lot na Księżyc

Archiwum
Gdy minister energii mówi, że mamy już pienišdze na budowę elektrowni jšdrowej w Polsce, a nawet możemy sami jš zbudować, to sygnał, że zbliża się œrodek kadencji. Moment, kiedy stare obietnice przestały działać, bo albo zostały obœmiane lub zapomniane, albo – co rzadziej – spełnione.

Potrzebne sš nowe. Muszš być noœne, niekoniecznie realistyczne. Takie jak samodzielna budowa elektrowni jšdrowej. Równie dobrze minister mógłby obiecać Polakom lot na Księżyc. Sami elektrowni nie zbudujemy, bo nie mamy technologii jšdrowej. Na œwiecie reaktory dostarcza tylko kilka firm z Francji, Rosji, USA, Japonii, Korei Południowej i Chin. Polskie firmy mogš (i powinny) zajšć się wznoszeniem samej budowli. Owszem, trzeba dšżyć do zyskania przy okazji projektu kompetencji w dziedzinie jšdrowej, ale – bšdŸmy realistami – samo wyszkolenie inżynierów do obsługi elektrowni zajmie lata.

Najważniejsze pytanie brzmi jednak, czy – jak twierdzi minister – sš już pienišdze na budowę siłowni. Finansowanie to przecież – obok przekonania lokalnej społecznoœci – zadanie najtrudniejsze. Mieszkańcy dwóch wstępnie wskazanych miejscowoœci w Pomorskiem sš raczej za, a ich samorzšdy nawet się już niecierpliwiš opóŸnieniem projektu. Pozostaje znaleŸć – drobiazg – co najmniej kilkanaœcie miliardów złotych na pierwszy blok energetyczny.

Rzšd nie będzie finansować go z budżetu, bo na wszystkie jego pomysły – od 500+, przez wczeœniejsze emerytury, na przekopie Mierzei Wiœlanej skończywszy – nie starczy. Pozostajš tzw. kontrakty różnicowe (w skrócie mówišc: gwarancje rzšdu dla ceny pršdu) ewentualnie – co bardziej prawdopodobne – rozszerzenie na atom tzw. rynku mocy, czyli specjalnych dopłat do rachunków za pršd planowanych już pod budowę elektrowni węglowych. Czyli pienišdze dopiero majš być, ale jeszcze ich nie ma.

Do tej pory zarówno PO, jak i PiS tylko markowały prace nad programem jšdrowym. Najpierw pierwszy blok miał ruszyć w 2020 r., potem mówiło się o połowie lat 20., wreszcie o przełomie lat 20. i 30. Teraz kukułki donoszš, że resort energii skłania się ku 2040 r., a w tak odległym terminie minister może już wszystko obiecać. Nawet lot na Księżyc.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL