Krzysztof Adam Kowalczyk: Politycy, nie psujcie, gdy jest dobrze

aktualizacja: 16.05.2017, 18:54
Foto: Archiwum

Koniunktura sprzyja partii rządzącej. 4-procentowy wzrost PKB w I kwartale przebił prognozy nawet najbardziej optymistycznie nastawionych ekonomistów. W końcu w ostatnich trzech miesiącach 2016 r. gospodarka rosła w tempie 2,5 proc. PKB. W przyszłości może być nawet lepiej – o ile władza nie spłoszy przedsiębiorców i konsumentów.

Co najsilniej pcha ją do przodu, wyjaśni się za dwa tygodnie, gdy GUS poda bardziej precyzyjne dane. Ekonomiści obstawiają, że swoje dołożyły i konsumpcja, i eksport, i inwestycje. Cenny byłby wkład inwestycji, zwłaszcza publicznych, które dotąd kulały. A one akurat zależą od władz – centralnych i samorządowych.

Jeśli wszystkie trzy silniki wzrostu zaskoczą, tempo w całym roku może być nawet wyższe niż 4 proc. Wyniki naszej gospodarki nie są w Europie ewenementem. 4,1-procentowym wzrostem w I kw. zaskoczyły Węgry, a rumuńskie 5,7-procentowe tempo zapiera dech w piersiach. Paliwem dla wszystkich jest dobra sytuacja w strefie euro. Ale choć polska gospodarka hula, nie jest powiedziane, że partii rządzącej uda się to zdyskontować w wyborach w 2019 r. Zbyt dużo jeszcze czasu na błędy. Pierwszym byłby zakaz handlu w niedziele, nad którym wciąż pracuje Sejm. Uderzyłby w wydatki konsumpcyjne i spowodował bolesne zwolnienia w sieciach handlowych.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE