Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Piotr Mazurkiewicz: Z cenami nie ma co panikować

Piotr Mazurkiewicz
Fotorzepa, Ryszard Waniek
Majowe przymrozki wywołały natychmiast falę spekulacji o skali wzrostu cen, zwłaszcza owoców, choć na takie oceny było zdecydowanie za wczeœnie. Niemniej Polacy na podwyżki sš wyjštkowo wyczuleni i każda tego typu informacja urasta niemal do rangi ogólnokrajowej tragedii.

Niby konsumenci zmieniajš zwyczaje, miejsca i sposoby robienia zakupów, jednak wcišż na pierwszym miejscu, jeœli chodzi o kryteria wyboru produktów, jest cena. Dlatego często jesteœmy œwiadkami ataków zbiorowej paniki i histerycznego wykupywania produktów, które podobno majš zaczšć drożeć.

Na pewno ceny rosnš w wyniku masowych zakupów, a gdy nastroje opadajš, ceny idš w dół w œlad za nimi. Taka sytuacja miała kilka razy miejsce na rynku cukru. Analizował jš nawet UOKiK. Regularnie podczas promocji ludzie bijš się o produkty, których realnie nie potrzebujš, a i okazje sš wštpliwe. Wystarczy odpowiednie nagłoœnienie akcji, by tłumy kłębiły się pod sklepami – cena wcišż może u nas czynić cuda.

A co do wymrożonych owoców, to już teraz się okazuje, że ceny niekoniecznie muszš wzrosnšć, ponieważ mamy do czynienia z ich nadprodukcjš. Polska nie jest zawieszona w próżni i ewentualne niedobory krajowej produkcji można szybko uzupełnić importem.

Zresztš pewnie za kilka tygodni się okaże, że szkody jednak nie sš takie duże, a produkcję da się odbudować. Wtedy nikt już o alarmistycznych prognozach nie będzie pamiętał.

Dziwnym trafem akurat producenci płodów rolnych bardzo chętnie głoszš wszelkie czarne prognozy odnoœnie do zbiorów, pogłowia zwierzšt hodowlanych, a co za tym idzie cen. Czyżby chodziło o przygotowanie gruntu pod żšdania rekompensat ze œrodków publicznych albo pod zakupy interwencyjne? Inni producenci nie mogš na nie liczyć, gdy planowany sukces sprzedaży przeradza się w klęskę albo pada eksport. Rolnicy to co innego. Choć pewnie inaczej to odbierajš, sš uprzywilejowani.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL