Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Izrael przetarł już szlaki

Adobe Stock
Sš segmenty, w których wsparcie państwa nie jest z definicji czymœ złym. I nie chodzi tu bynajmniej o dotowanie nierentownych przedsięwzięć.

„Kiedy przychodzi do mnie młody, napalony właœciciel startupu po wsparcie, najpierw pytam go, czy jest popyt na jego produkt, dlaczego jest lepszy od konkurencji i kiedy firma zacznie na siebie zarabiać. Niewielu potrafi odpowiedzieć na te pytania" – opowiadał mi jeden ze znanych polskich biznesmenów. Można tylko pogratulować takiego podejœcia. Niestety, wielu inwestorów na startupach się mocno sparzyło. Nic dziwnego, bo sukces odnosi zaledwie jeden na dziesięć. Przy tak wysokim ryzyku znalezienie prywatnego inwestora często graniczy z cudem.

Tutaj właœnie może wkroczyć państwo i praktyka pokazuje, że tak się dzieje: ponad 80 proc. transakcji na rynku venture capital lewarowanych jest publicznymi œrodkami. Samo sypnięcie groszem nie wystarczy – trzeba dać nie rybę, lecz wędkę. W przypadku startupu ważne jest doradztwo i pokierowanie przedsiębiorcš, który być może wymyœlił genialnš aplikację, ale zupełnie nie ma pojęcia, co dalej z niš zrobić i jak na niej zarabiać.

Można w tym miejscu postawić przewrotne pytanie: dlaczego w ogóle warto zawracać sobie głowę startupami? Wprawdzie wspomniane statystyki dotyczšce najmłodszych firm prezentujš się kiepsko, ale patrzšc długofalowo – to właœnie tam wykluwajš się pomysły, które mogš być Ÿródłem innowacyjnoœci gospodarki. Szacuje się, że startupy mogš stworzyć za pięć lat w Polsce aż ponad 50 tys. miejsc pracy i wygenerować ponad 2 mld zł wartoœci dodanej. Te dane robiš wrażenie.

Negatywnych przykładów wpływu państwa na biznes jest więcej niż tych pozytywnych, ale warto szukać dobrych wzorów i starać się je powielać. Spójrzmy chociażby na Izrael, który jest œwiatowym ewenementem pod względem startupów czy cyberbezpieczeństwa – rynki te urosły tam właœnie we współpracy państwa z kapitałem prywatnym.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL