Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Flota wojenna ściga się z czasem

Pixabay
Polska flota podwodna jest w stanie technicznej agonii, za niedługi czas możemy zostać bez żadnego okrętu zdolnego do służby.

Zresztš sytuacja całej naszej marynarki wojennej – mówišc bardzo delikatnie – jest niesłychanie trudna. Jednak w przypadku okrętów podwodnych sprawa ma zasadnicze znaczenie. Ich wartoœć operacyjna jest nie do przecenienia, to jeden z niewielu rodzajów współczesnej broni, który bardzo trudno wykryć, a z drugiej strony – o wysokim stopniu skutecznoœci. Broni, która niekoniecznie musi działać z niewielkiego i płytkiego Morza Bałtyckiego. Trudno sobie wyobrazić nowoczesne siły zbrojne sporego kraju z dostępem do morza bez nowoczesnych okrętów podwodnych.

A jednak chyba będzie trzeba. Trwa wyœcig z czasem, którego nasza wysłużona flota nie przetrwa. Co i kiedy jš zastšpi, tego nie wiadomo. Program „Orka" dotyczšcy modernizacji, a tej chwili właœciwie odbudowy floty podwodnej, cišgnie się od lat. Nieco dynamiki wniósł tylko Antoni Macierewicz, który zapowiadał rychłe podpisanie umowy w sprawie „Orki", i na tym się skończyło, podobnie jak w kilku innych przypadkach. Obecnie MON przyjšł w sprawie „Orki" taktykę powœcišgliwoœci informacyjnej, ponoć trwajš prace analityczne, negocjacji z potencjalnymi oferentami nie ma.

Można się zatem tylko domyœlać, jaki jest powód niewielkiej dynamiki działań ministerstwa w kwestii „Orki". Oczywiœcie w tych domysłach na czoło wysuwajš się pienišdze. Czy po podpisaniu umowy na patrioty i uruchomieniu serii wydatków socjalnych budżet po prostu stać na okręty podwodne? Na to pytanie nie ma odpowiedzi. Niemniej potencjalni dostawcy traktujš sprawę bardzo poważnie, Francuzi mówiš nawet o strategicznym sojuszu na szczeblu rzšdowym dotyczšcym budowy w Polsce tej broni. Można oczywiœcie ich zwodzić, choć nie posłuży to klimatowi międzynarodowemu, można zwodzić polskš marynarkę i opinię publicznš. Prace analityczne i najróżniejsze przeglšdy rynków i ofert można prowadzić latami. Tylko że w tym przypadku każdy miesišc zwłoki przybliża wyrok na polskš flotę podwodnš.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL